Mothers For Ever-Mamadospito-Μαμαδοσπιτο
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
tinascraft.com
Image hosted by servimg.com
goneisonline
Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; - Σελίδα 2 110
Πρόσφατα Θέματα
» ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!! ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!!!ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ!!!!!!!!
από BokSurat Τετ Ιουλ 23, 2014 11:46 pm

» Γάλα novalac ar digest
από mariantaki Τρι Απρ 01, 2014 8:41 am

» ζηταω καροτσι,relax,ρουχαλακια και λοιπα ειδη για νογεννητο αγορακι
από violetta13 Τετ Μαρ 19, 2014 3:18 am

» Χαρίζω μάρσιπο Chicco
από violetta13 Τετ Μαρ 19, 2014 3:06 am

» ΠΟΙΗΜΑΤΑΚΙ ΓΙΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ
από BokSurat Τετ Φεβ 26, 2014 1:47 am

» xarizo gala neomil to 1
από μαρω Κυρ Φεβ 09, 2014 6:47 pm

» ΠΟΣΟ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΝΤΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ???
από Rea Τετ Ιαν 29, 2014 4:34 am

» Πεθερα για γερα νευρα
από Rea Τετ Ιαν 29, 2014 4:32 am

» Καλησπερα σε ολες τις μαμαδες!!!
από Ladycat Δευ Δεκ 16, 2013 12:30 pm

» πωληση καλλυντηκων απο το internet
από aristea_85 Τρι Δεκ 03, 2013 4:03 am

» Διαγωνισμός
από SEAGULL11 Πεμ Νοε 21, 2013 9:00 am

» ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΗΛΑΖΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΙ ΓΑΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΕΙΝΑΙ 1 ΜΗΝΩΝ
από BIBIAN Πεμ Νοε 07, 2013 2:58 am

» ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥΤΕΚΝΗ ΑΝΕΡΓΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΕ 6 ΠΑΙΔΙΑ ΖΗΤΑΩ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΤΡΟΦΙΜΑ Η ΡΟΥΧΑ
από BIBIAN Πεμ Νοε 07, 2013 2:54 am

» Νέος διαγωνισμός με δώρο 20 χωνάκια γεμάτα ζαχαρωτά!!!
από elfoula Σαβ Νοε 02, 2013 6:51 am

» δεν λειτουργει το φορουμ δεν βλεπω μανουλες μεσα
από Ladycat Παρ Οκτ 25, 2013 3:18 pm

follow us
translator

mamdospito
greek-sites.gr
greek-sites.gr - Κατάλογος Ελληνικών Ιστοσελίδων
ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
steliosmusic

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

5 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; - Σελίδα 2 Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από foxy vegan Τετ Μαρ 09, 2011 6:52 am

derbybaby έγραψε:πραγματκα θελω να επιστρεψω γιααρχη στη βετζετεριαν
διατροφη που εκανα αλλα η βιγκαν μου φαινεται πολυ "σκληρη"..κ στην
επαρχια αν κ εχουμε καποια μαγαζια μεβιολογικαειναι πανακριβα! παντως
αυτο που λεει η φοξυ ειναι γεγονος..υπερκαταναλωνουμε πρωτεινη
ζωικη.

Γειά σου Ντέρμπι! Μη νομίζεις, υπάρχουν πολλοί βίγκαν που ζουν στην επαρχία και τα πηγαίνουν μια χαρά. Άλλωστε δεν χρειάζεται κανείς εξεζητημένα προϊόντα. Τα προϊόντα σόγιας ή φυτικά αλλαντικά ας πούμε είναι πολυτέλεια για πολλούς/πολλές και καταναλώνονται με φειδώ ή και καθόλου. Η βάση της διατροφής είναι σε πλήρεις τροφές όπως τα όσπρια, τα δημητριακά, οι σπόροι, οι ξηροί καρποί και φυσικά άπλετα φρούτα και λαχανικά.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την foxy vegan στις Τετ Μαρ 09, 2011 11:20 am, 1 φορά
foxy vegan
foxy vegan

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011

http://www.vegfamily.gr, www.veganforum.gr, www.vegansintages.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; - Σελίδα 2 Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από Ladycat Τετ Μαρ 09, 2011 10:10 am

marh dhmhtra φαε πρωτη εσυ να τα κανεις να ζηλεψουν
Ladycat
Ladycat
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Αιγόκερως Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Στο γατοσπιτο

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; - Σελίδα 2 Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από foxy vegan Τετ Μαρ 09, 2011 11:18 am

Dimitra83 έγραψε:φοξυ πηρα κινοα και ουτε να το κοιταξουν δε γυρισαν τα ατιμα! Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; - Σελίδα 2 394360

χαχαχα Πώς το πρόσφερες; Ίσως για πρώτη φορά μπορείς να το δώσεις σαν σνακ ανακατεμένο με γιαούρτι και φρούτα ( ο γιος μου το λατρεύει έτσι, είναι 22 μηνών σχεδόν), ή μπορείς να το δώσεις "ύπουλα" μέσα στα μάφινς (όπως αυτά που έχω στο μπλογκ μου). Δοκίμασέ το με διάφορους τρόπους (πχ. μπορείς να το βάλεις μέσα σε σουπίτσες). Δεν έχει άλλωστε ιδιαίτερη γεύση.
foxy vegan
foxy vegan

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011

http://www.vegfamily.gr, www.veganforum.gr, www.vegansintages.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; - Σελίδα 2 Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από foxy vegan Τετ Μαρ 09, 2011 11:35 am

vassiliki έγραψε:τώρα οσων αφορά τα μοσχάρια(δεν μιλάω για αρνια ή χοιρίδια που αυτό δεν ισχυει)είναι αδύνατον να πάνε στη σφαγή ενω πίνουν γάλα.δεν συμφέρει απολύτως κανέναν παραγωγό αφού είναι όλο κόκκαλα και καθόλου κρεας.αν βρεις εστω και ενα σφαγείο στην ελλάδα που σφάζει μοσχάρια κάτω από 200 κιλα κρεας πραγματικά θα εκπλαγώ...


Κι όμως Βασιλική, πρόσφατα είχα μία συζήτηση με βιολογικό κτηνοτρόφο από το Πήλιο και μου έλεγε ακριβώς αυτά που έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα. Τα μωρά είναι 6-9 μηνών όταν στέλνονται στο σφαγείο (όταν έχουν φτάσει περίπου τα 200-250 κιλά).

vassiliki έγραψε:στο βίντεο με συγχωρεις αλλά δεν βρέπω κάποια κακοποίηση του ζωου.εχεις δίκιο όμως οτι γίνεται παρά την θέλησή της και οτι είναι κόντρα στην φύση η διαδικασία αυτή.

Μάλλον έχουμε διαφορετική αντίληψη για το τι σημαίνει κακοποίηση. Εγώ προσωπικά δεν δέχομαι την γονιμοποίηση/βιασμό με το ζόρι για κανένα πλάσμα. Κατανοώ ότι αποτελεί μία αποδεκτή ευρέως διαδικασία στη βιομηχανία κρέατος/γάλακτος αλλά για μένα παραμένει εμετική ειδικά εφόσον συμβαίνει στο βωμό του χρήματος και για κανέναν άλλον λόγο. Θα το κάναμε ποτέ αυτό στη γάτα μας;

vassiliki έγραψε:ομως πιστευω οτι δεν πρέπει να περάσει το μηνυμα οτι τα τρόφιμα ζωικής προέλευσης δεν είναι ασφαλή όυτε οτι προέρχονται από ζώα τα οπόια εχουν βασανιστεί προηγουμενως.

Εδώ πάλι θα διαφωνήσω γιατί όπως είπα έχουμε μία διαφορετική οπτική για το τι σημαίνει βασανισμός ή κακοποίηση. Το ότι ας πούμε ευνουχίζουν τα αρσενικά χωρίς αναισθητικό δεν μπορώ να το δω ως τίποτε άλλο παρά βασανισμό. Εγώ το βλέπω βασανιστήριο -ειδικά για τις αγελάδες που είναι αγαπημένες μου και ειδικά από τότε που έγινα μανούλα της βλέπω με απέραντη συμπόνοια για όσα περνούν και αυτές και τα παιδιά τους. Απανωτές εγκυμοσύνες, αποχωρίζονται βίαια τα μωράκια τους και στα γρήγορα, τους κλέβουμε το γάλα τους με το ζόρι και όταν δεν μπορούν να προσφέρουν άλλο, καταλήγουν στο σφαγείο με συνοπτικές διαδικασίες με τις κόρες τους να τις ακολουθούν ως σκλάβοι στη γραμμή παραγωγής. Εγώ αυτό το βλέπω μόνο ως κακοποίηση και λυπάμαι πολύ που για τον μέσο άνθρωπο αποτελεί τη νόρμα και μία διαδικασία απολύτως φυσιολογική. Ζώα-μηχανές, ζώα-πράγματα.

Είναι κρίμα που ο μέσος άνθρωπος δεν έχει γνωρίσει από κοντά ζώα φάρμας για να διαπιστώσει το πόσο διαφορετικούς χαρακτήρες έχουν, ακριβώς όπως οι σκύλοι και οι γάτες. Επειδή έχω την τύχη να δουλεύω εθελοντικά σε καταφύγιο ζώων φάρμας (όπου σώζουμε ζώα από τη σφαγή και τα φιλοξενούμε μέχρι το τέλος της ζωής τους από γηρατειά) ξέρω από προσωπική εμπειρία πόσο έξυπνα είναι όλα αυτά τα ζώα και πόσα συναισθήματα μπορούν να δείξουν...Αγελάδες, κότες, γουρούνια, κατσίκες, πρόβατα...Είναι θαυμαστά πλάσματα.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την foxy vegan στις Τετ Μαρ 09, 2011 11:42 am, 3 φορές συνολικά
foxy vegan
foxy vegan

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011

http://www.vegfamily.gr, www.veganforum.gr, www.vegansintages.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; - Σελίδα 2 Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από foxy vegan Τετ Μαρ 09, 2011 11:37 am

Dimitra83 έγραψε:βρε εγω το δοκιμασα και μου φανηκε μια χαρα!το εκανα με λιγη ντοματα να παρει κ γευση και εγινε καλο.με γιαουρτι ε?χμμμ δε το ειχα σκεφτει!!να σου πω τα μαφινς με κινοα ειναι γλυκα?

Το καλό με το κινόα είναι ότι επειδή είναι άγευστο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σε αλμυρά φαγητά αλλά και σαν πρωινό ή επιδόρπιο ;-) Τα μάφινς με κινόα και αμύγδαλο είναι ελαφρώς γλυκά γιατί έχουν σιρόπι αγαύης και αποξηραμένα φρούτα. Δεν έχουν ζάχαρη. Έχουν και λιναρόσπορο μέσα οπότε είναι σούπερ! Τα παιδάκια νομίζουν ότι τρώνε γλυκό και αυτά είναι τίγκα στην πρωτεϊνη, όλα τα απαραίτητα αμινοξέα, ασβέστιο, και Ωμέγα 3 λόγω λιναρόσπορου ;-) Μπόμπα!
foxy vegan
foxy vegan

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011

http://www.vegfamily.gr, www.veganforum.gr, www.vegansintages.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; - Σελίδα 2 Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από foxy vegan Τετ Μαρ 09, 2011 1:57 pm

Είναι σαν το μέλι και είναι από φυτό. Εγώ το βρίσκω στα βιολογικά.
http://interasiastore.blogspot.com/2010/03/blog-post_2180.html
foxy vegan
foxy vegan

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011

http://www.vegfamily.gr, www.veganforum.gr, www.vegansintages.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; - Σελίδα 2 Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από foxy vegan Πεμ Μαρ 10, 2011 8:35 am

Δεν με πρήζεις καθόλου! Δεν είναι αλλεργιογόνο από ό,τι ξέρω και προτείνεται να το δώσεις γύρω στους 8 μήνες.
http://www.wholesomebabyfood.com/quinoababyfoodrecipes.htm
foxy vegan
foxy vegan

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011

http://www.vegfamily.gr, www.veganforum.gr, www.vegansintages.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης