Mothers For Ever-Mamadospito-Μαμαδοσπιτο
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
tinascraft.com
Image hosted by servimg.com
goneisonline
Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; 110
Πρόσφατα Θέματα
» ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!! ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!!!ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ!!!!!!!!
από BokSurat Τετ Ιουλ 23, 2014 11:46 pm

» Γάλα novalac ar digest
από mariantaki Τρι Απρ 01, 2014 8:41 am

» ζηταω καροτσι,relax,ρουχαλακια και λοιπα ειδη για νογεννητο αγορακι
από violetta13 Τετ Μαρ 19, 2014 3:18 am

» Χαρίζω μάρσιπο Chicco
από violetta13 Τετ Μαρ 19, 2014 3:06 am

» ΠΟΙΗΜΑΤΑΚΙ ΓΙΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ
από BokSurat Τετ Φεβ 26, 2014 1:47 am

» xarizo gala neomil to 1
από μαρω Κυρ Φεβ 09, 2014 6:47 pm

» ΠΟΣΟ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΝΤΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ???
από Rea Τετ Ιαν 29, 2014 4:34 am

» Πεθερα για γερα νευρα
από Rea Τετ Ιαν 29, 2014 4:32 am

» Καλησπερα σε ολες τις μαμαδες!!!
από Ladycat Δευ Δεκ 16, 2013 12:30 pm

» πωληση καλλυντηκων απο το internet
από aristea_85 Τρι Δεκ 03, 2013 4:03 am

» Διαγωνισμός
από SEAGULL11 Πεμ Νοε 21, 2013 9:00 am

» ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΗΛΑΖΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΙ ΓΑΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΕΙΝΑΙ 1 ΜΗΝΩΝ
από BIBIAN Πεμ Νοε 07, 2013 2:58 am

» ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥΤΕΚΝΗ ΑΝΕΡΓΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΕ 6 ΠΑΙΔΙΑ ΖΗΤΑΩ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΤΡΟΦΙΜΑ Η ΡΟΥΧΑ
από BIBIAN Πεμ Νοε 07, 2013 2:54 am

» Νέος διαγωνισμός με δώρο 20 χωνάκια γεμάτα ζαχαρωτά!!!
από elfoula Σαβ Νοε 02, 2013 6:51 am

» δεν λειτουργει το φορουμ δεν βλεπω μανουλες μεσα
από Ladycat Παρ Οκτ 25, 2013 3:18 pm

follow us
translator

mamdospito
greek-sites.gr
greek-sites.gr - Κατάλογος Ελληνικών Ιστοσελίδων
ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
steliosmusic

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

5 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Empty Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από foxy vegan Τρι Μαρ 01, 2011 10:44 am

Το γάλα ...βλάπτει σοβαρά την υγεία :

1. ...των ζώων : Οι μεγάλες βιομηχανοποιημένες φάρμες παραγωγής γάλακτος έχουν αντικαταστήσει τις μικρές επιχειρήσεις. Εκεί οι αγελάδες, με γενετική μετατροπή και τεχνολογίες εντατικής παραγωγής, παράγουν 35 λίτρα γάλα την ημέρα, τρεις φορές περισσότερο από ότι παρήγαγαν 50 χρόνια πριν. Για να διατηρηθεί υψηλή η παραγωγικότητα, οι κτηνοτρόφοι γονιμοποιούν τεχνητά τις αγελάδες κάθε χρόνο. Όλη αυτή η διαδικασία και το εντατικό άρμεγμα κάνει τους μαστούς των γαλακτοφόρων αγελάδων να πονάνε και να γίνονται τόσο βαρείς που πολλές φορές σέρνονται στο έδαφος, με αποτέλεσμα τα ζώα να υποφέρουν από μολύνσεις. Γεγονός που με τη σειρά του έχει αυξήσει τη χρήση αντιβιοτικών.

Οι αγελάδες, όπως και κάθε άλλο θηλαστικό, παράγουν γάλα για να θρέψουν τα μικρά τους και όχι τους ανθρώπους.

Tα αρσενικά μοσχαράκια, που θεωρούνται 'παράπλευρες απώλειες' για τη βιομηχανία του γάλακτος, σφάζονται μόλις λίγες ημέρες μετά τη γέννησή τους. Τα θηλυκά μοσχαράκια συνήθως αντικαθιστούν τις μητέρες τους στη γραμμή παραγωγής ή σφαγιάζονται επίσης για ένα συστατικό που διαθέτουν στο στομάχι τους και αποτελεί τη βάση για τα περισσότερα τυριά που συναντά κανείς στην αγορά. Όλα τα μικρά απομακρύνονται από τις μητέρες τους αμέσως μετά τη γέννησή τους και δεν πίνουν ποτέ το γάλα της παρά μεγαλώνουν με γάλα-σκόνη. Όσα θα μπουν στη γραμμή παραγωγής, παραμένουν κλεισμένα σε περιορισμένους χώρους για τους δύο πρώτους μήνες της ζωής τους. Το μέλλον τους είναι να γίνουν "μηχανές" παραγωγής γάλακτος όπως και οι μητέρες τους.

Μία αγελάδα στη φύση ζει 25 χρόνια. Στη βιομηχανοποιημένη φάρμα η ζωή της δεν έχει διάρκεια πάνω από πέντε χρόνια, αφού αυτό είναι περίπου το διάστημα που δύναται να παράγει γάλα και να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις των κτηνοτρόφων.

2.... του πλανήτη : Το αγελαδινό γάλα δεν αποτελεί μία πλήρη τροφή. Οι αγελάδες, όπως και οι άνθρωποι, ξοδεύουν τη μεγαλύτερη ποσότητα των θερμίδων και των στοιχείων που λαμβάνουν από την τροφή τους, απλά...ζώντας τη ζωή τους. Χρειάζεται μία πολύ μεγάλη ποσότητα σιτηρών και τροφής γενικά, για να μπορέσει η αγελάδα να παράγει μία μικρή ποσότητα γάλακτος. Η παραγωγή γάλακτος όχι μόνο αποτελεί σπατάλη ενέργειας και νερού, αλλά έχει συμβάλλει σοβαρά στην μόλυνση του νερού ποταμιών και θαλασσών. Μία αγελάδα παράγει 55 κιλά περιττωμάτων κάθε ημέρα -- ποσότητα ίση με όση παράγουν 24 άνθρωποι, αλλά χωρίς τουαλέτες και χώρους επεξεργασίας των λυμμάτων. Όλα αυτά τα λύμματα συγκεντρώνονται σε λάκκους, και διοχετεύονται σε λίμνες, ποτάμια και θάλασσες.

3. ... του ανθρώπου: Τα γαλακτοκομικά προϊόντα είναι επικίνδυνα. Δεν περιέχουν ίνες και είναι πλούσια σε λίπος και χοληστερίνη. Είναι μολυσμένα με αίμα αγελάδας και πλέον με φυτοφάρμακα και αντιβιοτικά. Έχουν συνδεθεί με αλλεργίες, παχυσαρκία, καρδιολογικά προβλήματα, καρκίνο και άλλες ασθένειες. Τα γαλακτοκομικά μπορούν -όσο και αν ακούγεται τρελό- να προκαλέσουν οστεοπόρωση, και όχι να την αποτρέψουν, αφού η υψηλή πρωτεϊνη που περιέχουν δεν αφήνει το ανθρώπινο σώμα να απορροφήσει σωστά το ασβέστιο.

Στο διάσημο βιβλίο του "Baby and Child Care", ο Δρ. Μπέντζαμιν Σποκ γράφει:
Δεν συνιστώ την κατανάλωση γαλακτοκομικών για τα μικρά παιδιά...Τα απαραίτητα στοιχεία που απαιτούνται για τη σωστή ανάπτυξη του εγκεφάλου, βρίσκονται στα λίπη φυτικής προέλευσης. Η περιεκτικότητα του γάλακτος σε αυτά τα λίπη είναι πολύ χαμηλή, ενώ αντίθετα περιέχει κορεσμένα λίπη που ενθαρρύνουν τα προβλήματα στις αρτηρίες αλλά και στο βάρος κατά την ανάπτυξη των παιδιών.
Σύμφωνα με τον Μάικλ Κλάπερ, M.D., ειδικό διαιτολόγο και συγγραφέα του βιβλίου "Pregnancy, Children, and the Vegan Diet" :

" Οι άνθρωποι είναι τα μόνα πλάσματα στο ζωϊκό βασίλειο που πίνουν το γάλα μίας μητέρας άλλου είδους. Είναι αφύσικο για ένα μωρό να πίνει το γάλα της αγελάδας, όπως είναι αφύσικο για ένα σκυλάκι να πίνει γάλα από μία καμηλοπάρδαλη! Τα μωρά των ανθρώπων δεν χρειάζονται το αγελαδινό γάλα για να συμπληρωθούν τα θρεπτικά συστατικά που λαμβάνουν. Μπορούν να μεγαλώσουν υγιή και χωρίς αυτό. Το αγελαδινό γάλα και τα γαλακτοκομικά είναι πλούσια σε πρωτεϊνες που έχουν συνδεθεί με την πρόκληση αλλεργιών στους ανθρώπους, ενώ συχνά περιέχουν αντιβιοτικά και χημικά στοιχεία. Κλινική εμπειρία έχει δείξει πως το αγελαδινό γάλα συνδέεται με πολύ συχνά προβλήματα υγείας (συνάχι, αλλεργίες, ωτίτιδες, βρογχίτιδα, άσθμα κλπ). Οι γονείς θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί".

http://greekveganparenting.blogspot.com/2008/11/vegans.html
foxy vegan
foxy vegan

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011

http://www.vegfamily.gr, www.veganforum.gr, www.vegansintages.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από foxy vegan Δευ Μαρ 07, 2011 4:49 pm

Είναι μολυσμένο με αίμα γιατί οι μαστοί των αγελάδων από την κακοποίηση που υφίστανται με το συνεχές άρμεγμα παθαίνουν μαστίτιδες και ματώνουν, με αποτέλεσμα αίμα και πύον να καταλήγουν στο γάλα. Σκέψου πόσο επίπονο μπορεί να είναι για μας να έχουμε πάθει μαστίτιδα ή την οποιαδήποτε μόλυνση που σχετίζεται με το θηλασμό και παρ' όλα αυτά να έχουμε θήλαστρα πάνω στις θηλές μας τις περισσότερες ώρες της ημέρας κάθε ημέρα.

Είχα μεταφράσει ένα σχετικό με το γάλα κείμενο εδώ
http://greekveganparenting.blogspot.com/2010/05/blog-post.html
foxy vegan
foxy vegan

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011

http://www.vegfamily.gr, www.veganforum.gr, www.vegansintages.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από foxy vegan Δευ Μαρ 07, 2011 4:50 pm

Δεν είναι μόνο το γάλα σόγιας πάντως. Υπάρχουν υπέροχα φυτικά γάλατα εκεί έξω (από αμύγδαλο και φουντούκι μέχρι βρώμη και ρύζι).
foxy vegan
foxy vegan

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011

http://www.vegfamily.gr, www.veganforum.gr, www.vegansintages.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από koufetaki Τρι Μαρ 08, 2011 12:58 am

δεκτα και σεβαστα ολα αυτα.ομως εαν παμε πολυ πισω στην εποχη που ημασταν αρχανθρωποι,τοτε τι τρωγαν οι ανρθωποι και ποσο ηταν το προσδοκιμο ηλικιας?ξερω το χω δει σε μενα οταν εισαι χωρις την πιεση του καθημερινου χρονου μετα απο 3 μερες το πολυ λειτουργει το βιολογικο σου ρολοϊ,και εξεπλαγην οταν συνηδητοποιησα οτι ειμαι πρωϊνος τυπος.και θελω να καταληξω,εαν ημασταν χωρις τους διατροφικους περιορισμους τι θα τρωγαμε?οι κυνοδοντες που εχουμε ολοι σιγουρα δεν ειναι για να κοβουμε ριζες,μηπως να σκεφτουμε οτι ναι στον βωμο του χρηματος καταληγουμε να τρωμε σαβουρες αλλα αν η ζωη μας ηταν διαφορετικη ισως τελικα ο ανθρωπος ειναι ενα παμφαγο ον,και πανω στην παρεμβολη της αντιληψης μας(και καλα κανετε οσες μπορειτε)διαστρεβλωνουμε την ιδια μας την φυση?
koufetaki
koufetaki

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011
Ζώδια : Ιχθύς Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : my world

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από vassiliki Τρι Μαρ 08, 2011 4:22 am

ως κτηνίατρος θα ήθελα να γράψω και εγώ μερικά πράγματα.αρχικά θέλω να ξεκαθαρίσω οτι σεβομαι απόλυτα την διατροφική επιλογή των χορτοφάγων.
οταν λέμε γεννητική μετατροπή των αγελάδων μαλλον εννουμε οτι διασταυρωνουμε την καλύτερη αγελάδα μας με τον καλύτερο ταυρο(δηλαδη αυτον που η μητερα του παρηγαγε πολύ γαλα)ή με το σπέρμα ενος ταυρου με τεχνητη σπερματεγχυση όπως ακριβώς γίνεται και στις γυναίκες η τεχνητη γονιμοποιήση.έτσι οι απόγονοι παράγουν πολύ γαλα. παρεπιπτώντως η γιαγιά μου είχε μια αγελάδα πρι 50 χρόνια που εβγαζε 30 οκαδες γάλα καθημερινά(περισσότερο απο 35 κιλά),ομολογώ ομως οτι ήταν η εξαίρεση.
τα αρσενικά μοσχαράκια μεγαλώνουνε-παχαίνουνε και τα καλύτερα θα κρατηθούν για αναπαραγωγή ενω τα υπόλοιπα θα πάνε στην κατανάλωση ως κρέας ,περίπου γύρω στα 500 κιλά βαρος εκαστο.δεν συμφέρει να τα σφαξεις μικρότερα.
τα ζώα με μαστίτιδα και όσα πέρνουν αντιβίωση ή άλλα φαρμακα αρμέγονται στο τελος και χωριστα από τα άλλα ζώα οπου και το γάλα τους καταστρέφεται.είναι δυνατόν στο γάλα να βρεθούν μερικά κύτταρα αίματος και για αυτό ο ΕΦΕΤ εχει συγκεκριμένα όρια,δηλαδή σου λέει οτι αν βρεθούν πάνω από 5(λεμε τώρα)κύτταρα σε τόση ποσότητα γάλακτος αυτό απαγορευεται να πάει στην ανθρώπινη κατανάλωση.

αυτα τα λίγα κτηνιατρικά για να καταλαβαίνουν και οσοι δεν το εχουν ψάξει πολύ το θέμα.
vassiliki
vassiliki
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011
Ζώδια : Τοξότης Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γιάννενα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από koufetaki Τρι Μαρ 08, 2011 8:54 am

se eyxaristv basiliki gia to post sou.gt i idea tou aimatos mesa sto gala einai alithia oti mou ekane kati.
koufetaki
koufetaki

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011
Ζώδια : Ιχθύς Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : my world

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από foxy vegan Τρι Μαρ 08, 2011 11:15 am

Βασιλική και μόνο ότι ο ΕΦΕΤ επιτρέπει ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ αίματος, πύον και άλλων ουσιών μέσα στο γάλα θα έπρεπε να μας λέει πολλά για την ποιότητά του ως τροφής. Άρα αυτό που λές είναι ότι έχει μέσα ίχνη αίματος κλπ απλά όχι πάνω από τα επιτρεπτά όρια. Για μένα δεν υπάρχει πάντως επιτρεπτό όριο για αίμα και πύον στο γάλα του μικρού μου.

Επίσης αυτό που λες για τα μοσχαράκια δεν ισχύει (επειδή τυγχάνει να το έχω ψάξει πολύ το θέμα και με βιομηχανικές φάρμες και με βιολογικούς κτηνοτρόφους). Ακόμη και βιολογικό κτηνοτρόφο να ρωτήσεις, το μοσχαράκι πάει για σφάξιμο όταν είναι ακόμη βυζανιάρικο για να είναι το κρέας του μαλακό και να θεωρείται "γάλακτος". Βγάζουν πολλά περισσότερα χρήματα έτσι από το να διατηρήσουν στη ζωή τα αρσενικά και τα παχύνουν. Εμένα προσωπικά μου έχουν πει κτηνοτρόφοι ότι φυσικά και πρέπει να πάνε για σφάξιμο τα μοσχαράκια γιατί τους είναι άχρηστα & φυσικά θέλουν την παραγωγή γάλακτος για τον καταναλωτή και όχι για το μωρό της αγελάδας.

Επίσης η τεχνητή σπερματένχυση δεν είναι σαν την τεχνητή γονιμοποίηση στις γυναίκες (όχι τίποτα άλλο, γιατί μπορεί κάποιοι να σκεφτούν ότι είναι μία διαδικασία που γίνεται με σεβασμό στην αγελάδα ή κάτι τέτοιο). Για όποιον/α δεν έχει δει ποτέ από κοντά πως γίνεται, ιδού και ένα βίντεο:
https://www.youtube.com/watch?v=TWGa6E5zCoE
Παρεπιπτόντως, η βασική διαφορά με την τεχνητή γονιμοπόίηση που γίνεται στις γυναίκες του είδους μας είναι ότι εμείς ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ και κάνουμε μία τέτοια διαδικασία. Η τεχνητή σπερματένχυση στις αγελάδες, γίνεται φυσικά χωρίς τη θέλησή τους.

Όσο για την "μετατροπη" των αγελάδων, πλέον παράγουν τόσο παραπάνω γάλα από ότι είναι στη φύση τους που παθαίνουν οστεοπόρωση από την απώλεια ασβεστίου (από τις συνεχείς γέννες και τον συνεχή θηλασμό/άρμεγμα) ενώ οι μαστοί τους σέρνονται στο πάτωμα πολλές φορές (εξού και μολύνσεις κλπ).

Κατανοώ την ανάγκη της κάθε μαμάς να είναι σίγουρη ότι δίνει το καλύτερο στο μωράκι της, αλλά δεν μπορούμε να ωραιοποιούμε και καταστάσεις απλά για να αισθανόμαστε καλύτερα. Αυτά χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, πιστεύω ότι καλό είναι να ακούγονται όλες οι απόψεις.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την foxy vegan στις Τρι Μαρ 08, 2011 12:32 pm, 2 φορές συνολικά
foxy vegan
foxy vegan

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011

http://www.vegfamily.gr, www.veganforum.gr, www.vegansintages.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από Ladycat Τρι Μαρ 08, 2011 11:25 am

βρε φοξακο μου δεν κανουν αντιπαραθεση τα κοριτσια απλα λυνουν αποριες τους πανω στο θεμα
Ladycat
Ladycat
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Αιγόκερως Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Στο γατοσπιτο

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από foxy vegan Τρι Μαρ 08, 2011 11:27 am

koufetaki έγραψε:δεκτα και σεβαστα ολα αυτα.ομως εαν παμε πολυ πισω στην εποχη που ημασταν αρχανθρωποι,τοτε τι τρωγαν οι ανρθωποι και ποσο ηταν το προσδοκιμο ηλικιας?ξερω το χω δει σε μενα οταν εισαι χωρις την πιεση του καθημερινου χρονου μετα απο 3 μερες το πολυ λειτουργει το βιολογικο σου ρολοϊ,και εξεπλαγην οταν συνηδητοποιησα οτι ειμαι πρωϊνος τυπος.και θελω να καταληξω,εαν ημασταν χωρις τους διατροφικους περιορισμους τι θα τρωγαμε?οι κυνοδοντες που εχουμε ολοι σιγουρα δεν ειναι για να κοβουμε ριζες,μηπως να σκεφτουμε οτι ναι στον βωμο του χρηματος καταληγουμε να τρωμε σαβουρες αλλα αν η ζωη μας ηταν διαφορετικη ισως τελικα ο ανθρωπος ειναι ενα παμφαγο ον,και πανω στην παρεμβολη της αντιληψης μας(και καλα κανετε οσες μπορειτε)διαστρεβλωνουμε την ιδια μας την φυση?

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Happy Αν θέλαμε στη σημερινή εποχή και όντας τόσο απομακρυσμένοι από την φύση μας να μείνουμε πιστοί στο ποιές ήταν οι διατροφικές μας συνήθειες στην αρχή της υπαρξής μας, θα τρώγαμε ρίζες, φρούτα, μαμούνια και μικρά ψόφια ζώα (γιατί ο άνθρωπος ποτέ πριν ανακαλύψει τα εργαλεία, ποτέ δεν μπόρεσε με τους κυνόδοντες που διαθέτει να κυνηγήσει και να σκοτώσει ένα ζώο χώνοντας τα δόντια στο λαιμό του όπως κάνουν τα σαρκοφάγα ζώα, νομίζω αυτό είναι σαφές). Για να μην μιλήσω για το πόσο παραπάνω ζωική πρωτεϊνη καταναλώνουμε σήμερα (με όλα τα επακόλουθα, χοληστερίνη, καρδιοπάθειες, καρκίνους, διαβήτη, αλλεργίες κλπ). Μιλάμε για την πλέον διαστρέβλωση της φύσης μας ως ανθρώπων, και σίγουρα του περιβάλλοντος και της φύσης των ζώων.

Ο άνθρωπος εξελίσσεται και μπορεί να κάνει πλέον επιλογές που μπορούν να σώσουν και την υγεία του και τον πλανήτη.

Για μένα είναι πολύ απλό. Εφόσον μπορώ να ζήσω υγιεινά (αποδεδειγμένα) χωρίς να χρειάζεται να τρέφομαι με νεκρά ζώα και τα παράγωγά τους, γιατί να μην το κάνω; Το επιχείρημα της γεύσης δεν μου είναι αρκετό για να συμφωνήσω στη συνέχιση της γενοκτονίας των ζώων. Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Dunnof


Έχει επεξεργασθεί από τον/την foxy vegan στις Τετ Μαρ 09, 2011 6:49 am, 1 φορά
foxy vegan
foxy vegan

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011

http://www.vegfamily.gr, www.veganforum.gr, www.vegansintages.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από foxy vegan Τρι Μαρ 08, 2011 11:30 am

Ladycat έγραψε:βρε φοξακο μου δεν κανουν αντιπαραθεση τα κοριτσια απλα λυνουν αποριες τους πανω στο θεμα

Ναι καταλαβαίνω και γι' αυτό έγραψα κι εγώ "χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης" γιατί δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Hug
foxy vegan
foxy vegan

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011

http://www.vegfamily.gr, www.veganforum.gr, www.vegansintages.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από Ladycat Τρι Μαρ 08, 2011 11:32 am

απλα το ειπα για να μην μας παρεξηγεις καμια φορα ορισμενα πραγματα μας φαινονται παραξενα θυμασε την πρωτη φορα που ειχαμε βρεθει που σε ειχα ρωτησει αμα εχετε κοτες στην αυλη σας γιατι να μην τρωτε τα αυγα φαντασου ποσο παραξενο μου φαινοταν τοτε που ειχαμε πρωτογνωριστει
Ladycat
Ladycat
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Αιγόκερως Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Στο γατοσπιτο

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από foxy vegan Τρι Μαρ 08, 2011 11:33 am

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Kisses
foxy vegan
foxy vegan

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011

http://www.vegfamily.gr, www.veganforum.gr, www.vegansintages.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από Ladycat Τρι Μαρ 08, 2011 11:35 am

love
Ladycat
Ladycat
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Αιγόκερως Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Στο γατοσπιτο

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από derbybaby Τετ Μαρ 09, 2011 12:59 am

πραγματκα θελω να επιστρεψω γιααρχη στη βετζετεριαν διατροφη που εκανα αλλα η βιγκαν μου φαινεται πολυ "σκληρη"..κ στην επαρχια αν κ εχουμε καποια μαγαζια μεβιολογικαειναι πανακριβα! παντως αυτο που λεει η φοξυ ειναι γεγονος..υπερκαταναλωνουμε πρωτεινη ζωικη.
derbybaby
derbybaby

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Ζυγός Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : sunny isle

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από koufetaki Τετ Μαρ 09, 2011 1:56 am

συμφωνω δεν λεω το αντιθετο και ισως λογο..μαλλον λογο αγνοιας βρισκομαι σε αυτη την θεση,να λεω δηλ. ακομη αμα εχω κοτουλες γτ να μην φαω τα αυγουλακια της....και την ιδια.χωρις παρεξηγηση αλλα αυτη ειναι η σκεψη μου.
koufetaki
koufetaki

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011
Ζώδια : Ιχθύς Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : my world

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από Ladycat Τετ Μαρ 09, 2011 1:58 am

δεν ειναι υπερ της θανατβσης των ζωων προς διατροφη μας ειναι σαν να σε τρωω εγω επειδη εισαι γειτονας μου
Ladycat
Ladycat
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Αιγόκερως Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Στο γατοσπιτο

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από koufetaki Τετ Μαρ 09, 2011 2:03 am

κλ το συστημα μου δεν το σηκωνει ακομη αυτο σαν σκεψη,ειμαι στο οτι καποια ζωα ειναι τροφη,οποτε για να μην πεταξω και κανα κουλο αποχωρω με ελαφρα πηδηματακιαΓιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Ball_2009_9_26_16_6_30_b
koufetaki
koufetaki

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011
Ζώδια : Ιχθύς Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : my world

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από derbybaby Τετ Μαρ 09, 2011 2:05 am

αυτο με τα αυγουλακια κ εγω θα ηθελα να το κουβεντιασουμε, εννοειται χαλαρα! αν εχεις κοτουλες κ κοκορακια, κ σου κανουν αυγα,καποια γονιμοποιουνται καποια οχι. αυτα που δεν κλωσαει η κοτα γιατι δεν μπορουν να καταναλωθουν?
derbybaby
derbybaby

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Ζυγός Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : sunny isle

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από Ladycat Τετ Μαρ 09, 2011 2:07 am

koufetaki έγραψε:κλ το συστημα μου δεν το σηκωνει ακομη αυτο σαν σκεψη,ειμαι στο οτι καποια ζωα ειναι τροφη,οποτε για να μην πεταξω και κανα κουλο αποχωρω με ελαφρα πηδηματακιαΓιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Ball_2009_9_26_16_6_30_b
γεια σου κουφετενια μου pig pig
Ladycat
Ladycat
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Αιγόκερως Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Στο γατοσπιτο

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από koufetaki Τετ Μαρ 09, 2011 2:17 am

γεια σου ρε τσιφ!!!!Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Viewthread
koufetaki
koufetaki

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011
Ζώδια : Ιχθύς Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : my world

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από vassiliki Τετ Μαρ 09, 2011 3:03 am

φοξυ,και εγω με την σειρά μου δηλώνω οτι δεν υπάρχει καμία διάθεση αντιπαράθεσης και προς θεού δεν είμαι υπέρμαχος καμίας διατροφικής επιλογής.απλά και μόνο λόγω της επαγγελματικής μου ιδιότητας δεν μπορώ παρα να σχολιάσω τα οσα περιγράφονται.

επαναλαμβάνω οτι δεν τίθεται ζητητημα περί υπαρξης αιματος και πυον στο γαλα και τα προιόντα του.μιλάμε για κύτταρα δηλαδή ουδετερόφυλα και ερυθρά.ακόμα και το δικό σου γάλα αν αναλύσεις θα δεις οτι υπάρχουν χιλιάδες τετοια κύτταρα μέσα σε αυτό. 10 ερυθρα κύτταρα δεν σημαίνει οτι είναι αιμα!για αυτό υπάρχουν και τα ορια.για να σου δώσω ενα απλό παραδειγμα: στην ατμόσφαιρα-αερα υπάρχουν μερικά εκατομμύρια μόρια σκόνης και είναι φυσιολογικό αφού δεν σου δημιουργούν κανενα απολύτως πρόβλημα.αν ομως ξεπεραστει το επιτρεπτό οριο τότε εμφανίζονται αναπνευστικά συμπτώματα γεγονός μη αποδεκτό.ετσι ακριβώς συμβαίνει με όλα τα τροφιμα ζωικής και φυτικής προέλευσης,οταν ενας παράγοντας ξεπεράσει τα επιτρεπτά ορια τότε αυτά θεωρούνται ακαταλληλα και δεν δίνονται στην καταναλωση.
τώρα οσων αφορά τα μοσχάρια(δεν μιλάω για αρνια ή χοιρίδια που αυτό δεν ισχυει)είναι αδύνατον να πάνε στη σφαγή ενω πίνουν γάλα.δεν συμφέρει απολύτως κανέναν παραγωγό αφού είναι όλο κόκκαλα και καθόλου κρεας.αν βρεις εστω και ενα σφαγείο στην ελλάδα που σφάζει μοσχάρια κάτω από 200 κιλα κρεας πραγματικά θα εκπλαγώ...
η τεχνητή σπερματεγχυση έχει ακριβώς την ιδια λογική με την τεχνητη γονιμοποίση, με την διαφόρα οτι στην γυναικα γίνονται πολλες ενέσεις ενω στη αγελάδα μπορεί να μην γίνει ούτε μιά είτε να γίνουν 1ή2.στο βίντεο με συγχωρεις αλλά δεν βρέπω κάποια κακοποίηση του ζωου.εχεις δίκιο όμως οτι γίνεται παρά την θέλησή της και οτι είναι κόντρα στην φύση η διαδικασία αυτή.

επίσης εχεις απόλυτο δίκιο οτι η εντατικοποίηση της παραγωγής εχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα στα ζώα.και εγώ είμαι της αποψης οτι τα ζώα πρέπει να εκτρέφονται με σεβασμό και με τέτοιο τρόπο ώστε να επεμβαίνουμε οσο το δυνατό λιγότερο στην φύση.

ομως πιστευω οτι δεν πρέπει να περάσει το μηνυμα οτι τα τρόφιμα ζωικής προέλευσης δεν είναι ασφαλή όυτε οτι προέρχονται από ζώα τα οπόια εχουν βασανιστεί προηγουμενως.
vassiliki
vassiliki
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011
Ζώδια : Τοξότης Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γιάννενα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από Ladycat Τετ Μαρ 09, 2011 3:07 am

συγνωμη βρε βασιλικι μου αλλα δεν νομιζω να κανουν ευθανασια στις αγελαδες για να της φαμε η στα γουρουνακια η στις κοτες κλπ εχω δει αρκετα βιντεο απο φαρμες κ ειδα κ στο τορ σεφ δεν τα σκοτωνουν κ με τον καλυτερο τροπο μπρρρρρ
Ladycat
Ladycat
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Αιγόκερως Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Στο γατοσπιτο

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από vassiliki Τετ Μαρ 09, 2011 3:07 am

καλέ πότε προλάβατε και γραψατε τόσα πράγματα!ξεκίνησα να γραφω πριν μια ωρα και τώρα βλέπω πόσα μηνυματα.μπραβο φόξυ μας εχεις προβληματίσει αρκετα! πάντως πείτε με ασχετη αλλά τώρα καταλαβα οτι ο βετζιτεριαν και ο βιγκαν εχουν διαφορες!!! Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; 266204
vassiliki
vassiliki
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011
Ζώδια : Τοξότης Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γιάννενα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από vassiliki Τετ Μαρ 09, 2011 3:15 am

Ladycat έγραψε:συγνωμη βρε βασιλικι μου αλλα δεν νομιζω να κανουν ευθανασια στις αγελαδες για να της φαμε η στα γουρουνακια η στις κοτες κλπ εχω δει αρκετα βιντεο απο φαρμες κ ειδα κ στο τορ σεφ δεν τα σκοτωνουν κ με τον καλυτερο τροπο μπρρρρρ
να σου πώ,ευθανασία δεν γίνεται ,αλλά τα τελευταία χρόνια γίνεται πραγματικά μια μεγάλη προσπάθεια να μην βασανίζονται τα ζώα,για αυτό αλλωστε υπάρχει και το λεγόμενο"ξεκούραση προ της σφαγης"και πολλά αλλά.για τα γουρούνια μια και το ανέφερες υπάρχουν σφαγεία που τα αναισθητοποιούν πριν τα θανατώσουν και πιστευεται πώς είναι καλύτερο απο την αποψη οτι δεν στρεσσαρεται τόσο πολύ το ζώο.
κοίτα, στην τελική οταν πρεπει να σφάξεις κάποιο ζώο δεν υπαρχει καλός και κακός τρόπος,η θανάτωση είναι θανάτωση όπως και να το κάνουμε.αυτό που μπορούμε είναι είτε να σταματήσουμε να καταναλώνουμε είτε να προσπαθήσουμε ωστε αυτό να γίνεται όσο το δυνατο πιο ''ανώδυνα''...
vassiliki
vassiliki
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011
Ζώδια : Τοξότης Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γιάννενα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά; Empty Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;

Δημοσίευση από Ladycat Τετ Μαρ 09, 2011 3:22 am

τεσπα ειμαι ακομη ανατριχιασμενη κ μονο που μου ηρθαν στο μυαλο οι εικονες
Ladycat
Ladycat
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Αιγόκερως Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Στο γατοσπιτο

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης