Mothers For Ever-Mamadospito-Μαμαδοσπιτο
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
tinascraft.com
Image hosted by servimg.com
goneisonline
ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο 110
Πρόσφατα Θέματα
» ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!! ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!!!ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ!!!!!!!!
από BokSurat Τετ Ιουλ 23, 2014 11:46 pm

» Γάλα novalac ar digest
από mariantaki Τρι Απρ 01, 2014 8:41 am

» ζηταω καροτσι,relax,ρουχαλακια και λοιπα ειδη για νογεννητο αγορακι
από violetta13 Τετ Μαρ 19, 2014 3:18 am

» Χαρίζω μάρσιπο Chicco
από violetta13 Τετ Μαρ 19, 2014 3:06 am

» ΠΟΙΗΜΑΤΑΚΙ ΓΙΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ
από BokSurat Τετ Φεβ 26, 2014 1:47 am

» xarizo gala neomil to 1
από μαρω Κυρ Φεβ 09, 2014 6:47 pm

» ΠΟΣΟ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΝΤΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ???
από Rea Τετ Ιαν 29, 2014 4:34 am

» Πεθερα για γερα νευρα
από Rea Τετ Ιαν 29, 2014 4:32 am

» Καλησπερα σε ολες τις μαμαδες!!!
από Ladycat Δευ Δεκ 16, 2013 12:30 pm

» πωληση καλλυντηκων απο το internet
από aristea_85 Τρι Δεκ 03, 2013 4:03 am

» Διαγωνισμός
από SEAGULL11 Πεμ Νοε 21, 2013 9:00 am

» ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΗΛΑΖΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΙ ΓΑΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΕΙΝΑΙ 1 ΜΗΝΩΝ
από BIBIAN Πεμ Νοε 07, 2013 2:58 am

» ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥΤΕΚΝΗ ΑΝΕΡΓΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΕ 6 ΠΑΙΔΙΑ ΖΗΤΑΩ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΤΡΟΦΙΜΑ Η ΡΟΥΧΑ
από BIBIAN Πεμ Νοε 07, 2013 2:54 am

» Νέος διαγωνισμός με δώρο 20 χωνάκια γεμάτα ζαχαρωτά!!!
από elfoula Σαβ Νοε 02, 2013 6:51 am

» δεν λειτουργει το φορουμ δεν βλεπω μανουλες μεσα
από Ladycat Παρ Οκτ 25, 2013 3:18 pm

follow us
translator

mamdospito
greek-sites.gr
greek-sites.gr - Κατάλογος Ελληνικών Ιστοσελίδων
ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
steliosmusic

ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο

+2
Ladycat
BokSurat
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο Empty ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο

Δημοσίευση από BokSurat Τετ Δεκ 26, 2012 2:27 am

για θυμηστε μου οι πιο προσφατες 2η φορα μανουλες...
τι πρεπει να εχει μεσα η τσαντα που θα παρω στο μαιευτηριο?

εγω εχω σκεφτει αυτα:
1. νυχτηκια/πιτσαμες
2. εσωρουχα
3. σερβιετες
4. σαπουνι για ευαισθητη περιοχη
5. σαπουνι για μπανιο
6. τα φαρμακα μου (σιδηρο/ασβεστιο)

αλλο????
λεω να την ετοιμασει σμερα ο νικος οποτε αυριο που θα παμε να υπαρχει καλου κακου μαζι μας...
δε ξεχναω αλλωστε (αν κ ειμαι 1 εβδομαδα νωριτερα τωρα) οτι στο μιχαλη μου τα νερα εσπασαν την μερα που ειχα παει για το ντοπλερ...
BokSurat
BokSurat

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Κριός Σκύλος
Ηλικία : 42
Τόπος : Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου

http://www.gate21.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο Empty Απ: ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο

Δημοσίευση από Ladycat Τετ Δεκ 26, 2012 11:43 am

royxa για το μωρο φορτιστη για το κινητο κανα περιοδικο κ φωτογραφικη
Ladycat
Ladycat
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Αιγόκερως Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Στο γατοσπιτο

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο Empty Απ: ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο

Δημοσίευση από derbybaby Τετ Δεκ 26, 2012 1:34 pm

εξαρταται τι παρεχει το μαιευτηριο..εμας τα διναν ολα, οποτε ουσιαστικα μονο καλλυντικα κ εσωρουχα χρειαστηκα.πετσετες θα σ δωσουν?παντοφλιτσες κ τπτ φαγωσιμο για μετα τη γεννα.
ααα κ θα σε συμβουλευα μετε τη γεννα να μην παρεις σιδηρο εαν θηλασεις γιατι μπορει να προκαλεσει στο μωρο δυσκοιλιοτητα ή κ κολικους.μιλαω σαν παθουσα.
derbybaby
derbybaby

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Ζυγός Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : sunny isle

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο Empty Απ: ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο

Δημοσίευση από kisha Πεμ Δεκ 27, 2012 3:24 am

σουτιεν θηλασμου
πετσετες
μωρομαντηλα
φαρμακα δε χρειαζεται-σιδηρο ασβεστιο αφου γεννησεις δεν υπαρχει λογος
σερβιετες λοχειας
καλλυντικα
κινητο φορτιστη
πανες γιατο μωρο-αυτο που στρωνεις για να βαζεις πανω το μωρακι
φορμακι-εσωρουχα σκουφι κτλ για την εξοδο του μψρου παο οτ μαιευτηριο
βιβιλιαρια κι εξετασεις σου -αν χρειαζονται
ρουχα για την εξοδο σου
kisha
kisha

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011
Ζώδια : Δίδυμος Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο Empty Απ: ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο

Δημοσίευση από joan80 Πεμ Δεκ 27, 2012 5:01 am

Bok μην ξεχασεις ταυτότητα και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης για να δηλώσετε το παιδί.
joan80
joan80
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Υδροχόος Κατσίκα
Ηλικία : 44
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο Empty Απ: ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο

Δημοσίευση από BokSurat Πεμ Δεκ 27, 2012 7:35 am

ωραιοτατα!!!!!!!!
σας ευχαριστω ολες!!!!
υο μαιευτηριο (στο ιασω θα ειμαι) δινει μονο φαγητο και φαρμακα. ολα τα υπολοιπα τα δινει μεν αλλα ειναι με εξτρα χρεωση.
σιδερο στομιχαλη μουπαν να παιρνω λογω χαμηλου αιματοκριτη... ασβεστιο ομοιως επειδη δε πινω γαλα, δε τρωω γιαουρτη... μονο το μαγνησιο κ το φυλικο μου εκαψαν δηλαδη... αυτο για τους κωλικους κ τη δυσκιλιοτητα στο μωρο θα το ρωτησω... δε θελω να του κανω προβλημα ουτε ομως να πεσω κ εγω κατω απο ζαλαδα/λιποθυμια... γιατι μετα λιγοτερα θα μπορω να του προσφερω ετσι δεν ειναι;

εντομεταξυ θα ειμαι σε τρικλινο, αν βγει τελειωμηνο, θεωρητε υπερβολικο να υπογραψω κ να ζητησω rooming in για οσο θα ειμαι στο μαιευτηριο? κ αν οχι επειδη θελω πολυ να το θυλασω, πως ξερω οτι δε θα το μπουκωνουν με σκονη οποτε θα μου το φερνουν φαγωμενο? δεν εχω κ εμπειρια αφου το μιχαλη δε το θυλασα ποτε καθως δε μπορουσε...
BokSurat
BokSurat

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Κριός Σκύλος
Ηλικία : 42
Τόπος : Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου

http://www.gate21.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο Empty Απ: ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο

Δημοσίευση από vassiliki Πεμ Δεκ 27, 2012 11:05 am

εννοείται πως θα το ζητησεις,να φανταστείς εγω που τους το δηλωσα ορθα κοφτα οτι θα θηλάσω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ, προλαβαν και το μπουκωσαν με το ξενο και ενω το ειχα θηλάσει 1 λεπτό αφού γεννηθηκε και εμεινα ξαγρυπνη μεχρι να πεινασει και τους ειχα εξηγησει τις προθεσεις μου,το ταισαν λεει οι φοιτητριες που κάναν την πρακτική τους!!!!αρχισα και εγω να φωνάζω "καλά οποιο παιδί βρισκετε το ταιζετε χωρις να ρωτήσετε την μανα του,τι το περασατε?στο δικό μου παιδί βρηκατε να κάνετε πρακτική"κλπ κλπ. τους πήρε και τους σήκωσε,στο τέλος τους ειπα"τι θελετε να το γραψω στο μετωπό του ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ?" ε μετα τον πήρα κι εγω στο δωματιό μου μεχρι την ωρα που εφυγα και οποτε τους το πήγαινα πχ για να κανω μπάνιο τους ελεγα ειναι ταισμενος αν κλαψει φωναξτε με θα ειμαι στο μπάνιο. φυσικά δεν τολμησαν να του ξαναδώσουν ξενο.

τα φαρμακα να τα συνεχίσεις. αν δεις οτι σου κανουν προβλημα τα κοβεις μετα. εγω περνω καθε μερα ασβεστιο κ σιδηρο.
vassiliki
vassiliki
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011
Ζώδια : Τοξότης Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γιάννενα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο Empty Απ: ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο

Δημοσίευση από joan80 Πεμ Δεκ 27, 2012 1:20 pm

Bok το ιασώ εχει rooming in; Αν έχει να το ζητήσεις. Ξερω ότι το μητέρα σίγουρα έχει γιατί γεννησε εκεί μαι φίλη μου. Αν δεν έχει πάντως να ξέρεις ότι πλεον είναι πιο σοβαροί στο θεμα του θηλασμού. Δηλαδή φροντίζουν ν σεβοντια την επιθυμία της μητέρας. Αν δεις όμως ότι στο φερνουν το μωρό σταθερα στο τρίωρο ή ότι ποτέ δεν θελει να φάει παει να πει ότι το ταίζουν.
joan80
joan80
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Υδροχόος Κατσίκα
Ηλικία : 44
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο Empty Απ: ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο

Δημοσίευση από derbybaby Παρ Δεκ 28, 2012 12:27 am

συγνωμη το ιασω που ειναι κ πανακριβο στα χρεωνει ολα???απαραδεκτοι...εμενα μ στοιχισε 1.000 ευρω το μονο κ μας τα δινανε ολα μα ολα...
derbybaby
derbybaby

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Ζυγός Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : sunny isle

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο Empty Απ: ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο

Δημοσίευση από joan80 Παρ Δεκ 28, 2012 4:55 am

Ντερμπι ακόμα και ενα ντεπόν να πάρεις σου χρεώνουν ολόκληρο κουτί. Μια φίλη όταν είδε τον αναλυτικό λογαριασμό πηγε και τα ζήτησε όλα. Τρελο γελιο. Ελεγε πχ. ενα κουτί ντεπόν,ενα πακέτο σερβιέτες κ.λπ. Παει λοιπόν και τους λεει θελω το κουτί ολόκληρο αφού μου το χρεώσατε θα το πάρω. Μεχρι και τις παντόφλες είχε πάρει από τα νεύρα της.

Οι τιμές της Αθήνα δεν συγκρίνονται. Ειναι πολύ ακριβα. Εγω λεω ευτυχώς που γεννησα ση δημόσιο γιατί οι 7 ημέρες που έκατσα θα μου είχα στοιχίσει ο κουκος αηδόνι. και δεν θα ήμουν σιγουρη αν με κρατανε επειδή το παιδί εχει όντως θεμα ή το κανουν για τα χρήματα.
joan80
joan80
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Υδροχόος Κατσίκα
Ηλικία : 44
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο Empty Απ: ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο

Δημοσίευση από BokSurat Παρ Δεκ 28, 2012 7:46 am

ξερω οτι εχει στο μονοκλινο.
το ιασω με εοππυ ειναι 1270 το απλο τρικλινο, κ σε αυτο δε ξερω αν εχει ρουμινγκ ιν, αλλα δε ξερω αν ειναι κ σωστο να το εχω, γιατι δεδομενης της καισαρικης δε θα μπορω τη πρωτη μερα να κανω κ πολλες κινησεις, να σηκωσω βαρος κλπ κ περαν αυτου λογω τρικλινου κ πολυκοσμιας (επισκεπτηριο 3 μαμαδων σε ενα χωρο περιπου 20τμ) μηπως ειναι επικυνδινο? αυτα σκεφτομαι...
οσων αφορα το 3ωρο παντα στο τριορο τα εφερναν στις αλλες 2 μανουλες πουχα στο δωματιο τα μπεμπεκια τους, κ ειδικα το ενα απο τα δυο ετρωγε πολυ... το αλλο ετρωγε λιγο κ κιμοταν, ξυπνουσε 10' μετα ξανατρωγε λιγο κ ξανακοιμοταν, ειχαμε ριξει πολυ γελιο με την μαμα του.

στη ανωτερο τιμη δωματιου ειναι 3 διανυκτερευσεις, το πακετο της καισαρικης (ναρκοση ραματα κλπ), η αντιβιωση για τις μερες πουσαι μεσα κ τα υποθετα παυσιπονα. οτιδηποτε αλλο ειναι εξτρα.

τζοαν εμενα στο μιχαλη (στο ιασω ημουν παλι), μουπε ο γυναικολος μου να βγω μια μερα νωριτερα κ αρνηθηκα γιατι την 4η μερα θα την πληρωνα ουτως η αλλος, κ αφου ο μικρος ηταν θερμοκιτηδα το θεωρησα κοροιδια.. κ ετσι εμεινα κ την 3η διανυκτερευση.
BokSurat
BokSurat

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Κριός Σκύλος
Ηλικία : 42
Τόπος : Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου

http://www.gate21.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο Empty Απ: ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο

Δημοσίευση από vassiliki Παρ Δεκ 28, 2012 7:54 am

σε λιγο θα σε ρωτανε ποσες φορες κατούρησες?9?επι 10 ευρω το κατούρημα και 20 το χεσιμο= 140 ευρω επιπλέον κλπ κλπ.

ρε που πάμε ρε!?
vassiliki
vassiliki
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011
Ζώδια : Τοξότης Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γιάννενα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο Empty Απ: ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο

Δημοσίευση από derbybaby Παρ Δεκ 28, 2012 8:53 am

ρε παιδια ημαρτον!εμας ολα τα παρειχαν δωρεαν!ειδικα τα ντεπονακια που τα ειχα καραμελιτσες οποτε γουστρα τα ζηταγα!αρα ειμαστε πολυ κωλοφαρδοι εδω στην επαρχια ε??
βεβαια ειναι μη σου τυχει απροοπτο κ σε τρεχουν σουμπιτη σε καμια αθηνα..αυτο ειναι το κακο.
derbybaby
derbybaby

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Ζυγός Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : sunny isle

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο Empty Απ: ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο

Δημοσίευση από joan80 Παρ Δεκ 28, 2012 10:53 am

Κοιτα και εγω που γέννησα στο δημόσιο για το μωρό παρείχαν τα πάντα. Σε εμένα το μόνο που δεν έδιναν ήταν σερβιέτες.Αλλα προτιμώ να τις πάρω εγώ παρα να λενε ότι τις παρέχουν και να στις χρεώνουν χρυσάφι. γιατί στα ιδιωτικά αυτό κανουν στην ουσία. λενε δίνουμε τα παντα, επι πληρωμή φυσικά. Φαρμακα όσες φορές ζήτησα μου έδωσαν αν και είχα ντεπον από το σπίτι γιατί βαριόμουν καθε φορά να πηγαίνω να ζητάω. βεβαια υπήρχαν ελείψεις. στο μπάνιο δεν υπήρχε σαπούνι για παράδειγμα. το βασικό ομως ήταν ότι έμεινα σε μονοκλινο 7 ημέρες και έδωσα μόνο 120 ευρώ.
joan80
joan80
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Υδροχόος Κατσίκα
Ηλικία : 44
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο Empty Απ: ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο

Δημοσίευση από BokSurat Σαβ Δεκ 29, 2012 12:38 pm

ναι ντρερμπυ κ βασιλικη μην συγκρινεται την επαρχια με την αθηνα... δεν υπαρχει συγκριση....
τζοαν εγω να σ πω την αληθεια μου, δεν ξερω γιατι αλλα τα δημοσια νοσοκομια δεν τα εχω παρει με καλο ματι δεν ξερω γιατι... οχι μονο τα μαιευτηρια αλλα ολα...
ενταξει αν ο γιατρος μου ηταν και σε σημοσιο κ σε ιδιωτικο πιθανον λογω οικονομικου να διαλεγα να παω εκει ομως δεν ειμαι σιγουρη οτι θα το εκανα κ παλι... με φοβιζουν ισως κ χωρις λογο τι να σου πω...
δεδομενου παντως οτι ο γιατρος μου ειναι στο ιασω δεν το εχω σκεφτει καν να αλλαξω... θα το σκεφτω αν παω για τριτο παιδι πριν μεινω εγγυος για να βρω καποιον που να αναλαβανει φυσιολογικο τοκετο μετα απο 2 καισαρικες...αλλα μονο αυτο δε θα με νοιαζει σε ποιο μεαιτηριο ξεγεναει...

τωρα σχετικα με το ρουμινγκ ιν ΑΝ εχει το ιασω για τρικλινο που θα το ρωτησω... θεωρηται σωστο να υπογραψω να το εχω; σε τρικλινο θα παω δε με σηκωνει οικονομικα για κατι καλυτερο! ηδη τα 1200τοσα του δωματιου δε ξερωπως θα τα δωσω.....
γιατι τα 1500 του γιατρου δε θα τα παρει συντομα κ το ξερει. στο μαιευτηριο εχουμε συνενοηθει να παρει μονο τα 300.
BokSurat
BokSurat

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Κριός Σκύλος
Ηλικία : 42
Τόπος : Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου

http://www.gate21.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο Empty Απ: ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο

Δημοσίευση από joan80 Κυρ Δεκ 30, 2012 3:13 am

Βοκ όλα έχουν να κάνουν με το γιατρό. Αν ο γιατρος είναι καλός είτε στο ιδιωτικό είτε στο δημόσιο θα σε προσέξει. από κει και ύστερα η διαφόρα που υπάρχει είναι στην τιμή. και εγώ θα μπορούσα να γεννήσω σε οποιοδήποτε νοσοκομείο ήθελα, αφού είναι πανεπιστημικος αλλα το θεωρησα χαζό να δώσω επιπλέον χρήματα. Επίσης μια άλλη διαφορά είναι η πίεση που δέχονται οι ιδιώτες γιατροί να αποφέρουν περισσότερα χρήματα στο νοσοκομείο. ξερω από μαία που δουλεύει σε ιδιωτικό οτι καθε χρόνο η δοιήκηση βγαζει στόχους που πρεπει να τους πιάσουν. γιαυτό και η συχνότητα των καισαρικών είναι τόσο μεγάλη στα ιδιωτικά και γιαυτό υπάρχουν τοσα άτομα που λενε ότι αν το παιδί για καποιο λόγο πρεπει να μπει θερμοκοιτίδα κ.λπ. μπορεί να το κρατήσουν περισσότερες μερες απ΄οσο χρειάζεται.

Τωρα για το rooming in τι να σου πω. ειναι μαλλον καθαρά προσωπικό θέμα. Στο δημήτρη δεν είχα επιλογή. δηλαδή ενώ πιστευα οτι στο αρεταίεο που γεννησα μονο αν θελεις εσύ εχεις το παιδί, δυο μηνες πριν γεννήσω μαθαίνω ότι το έχεις ουτως η άλλως. η πεθερά μου θυμάμαι φρίκαρε τότε. μου ελεγε να πάω να γεννήσω σε ιδιωτικό. μιλώντας όμως με τη μαία μου εξήγησε τη λογική που υπάρχει πίσω από αυτή την πρακτική και είπα όκ θα το κάνω. μπορώ να πω ότι μονο σε καλό μου βγήκε. το μωρό ήταν πιο ήρεμο, καταφερα να τον θηλάσω, από ψυχολογικής άποψης ένιωθα καλύτερα που ήταν διπλα μου και τον χαζευα ενώ κοιμόταν και δεν ήταν μονο του στο θάλαμο.

Σε αυτή τη γέννα επειδή τα πραγματα είχαν αλλάξει με το ταμείο σκεφτόμουν να γεννήσω σε ιδιωτικό αλλα ο λογος που επίλεξα πάλι το δημόσιο ήταν για να έχω το παιδί μαζί.
joan80
joan80
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Υδροχόος Κατσίκα
Ηλικία : 44
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο Empty Απ: ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο

Δημοσίευση από BokSurat Κυρ Δεκ 30, 2012 7:44 am

μαλιστα...
ρωτα το γιατρο σου επι την ευκαιρια αν κανει vbac2c κ αν σου απαντησει θετικα, στειλε μου τα στοιχεια του για να τον εχω υποψιν στο τριτο αν κ οταν...
παντως εγω στο ιασω δεν αντιμετοπισα τετοιο θεμα... ο μικρος εμεινε θερμοκοιτιδα 3 μερες, κ θα εβγαινε στις 6-7 απο το νοσοκομιο, αν δεν σταματουσε να τρωει με αποτελεσμα να χασει 1 κιλο... απο 2280 βαρος γενησης πηγε 1300 μετα απο 9 μερες... βυζι τον βαλαμε δε μπορουσε, μπιμπερο καν δεν ειχε δυναμη να ρουφηξει... κ ετσι βγηκε στις 19 μερες... μαλιστα δε τον ηθελα γιατι ενω στις κοπελιες εκει ετρωγε οταν τον ταιζα εγω δεν ετρωγε κ τους ελεγα δε τον θελω να τον παρω σπιτι, γιατι δε τρωει σε εμενα κ θα χασει παλι κιλα κλπ...

τωρα για καισαρικη δε ξερω αν εγινε αναιτια... δεν εχω καταληξει απολυτα... αν κ με σπασμενα νερα 1μιση μερα, με τραχηλο κλιστο, δισστολη καθολου, κ το παιδι ναι μεν με το κεφαλι κατω αλλα ψηλα μαλλον καταληγω στο οτι θα ηταν ισως ρισκο να μην γινει... αλλα δε το ξερω
BokSurat
BokSurat

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Κριός Σκύλος
Ηλικία : 42
Τόπος : Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου

http://www.gate21.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο Empty Απ: ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο

Δημοσίευση από joan80 Κυρ Δεκ 30, 2012 9:20 am

Βοκ όταν υπάρχει πρόωρος τοκετός τα πράγματα είναι μαλλον διαφορετικά. Εκεί προέχει το παιδί, που σίγουρα θα ταλαιπωρηθεί περισσότερο σε ένα φυσιολογικό τοκετό. οταν όμως σου λενε θα κανεις καισαρική γιατί έχεις μυωπία, τοτε καταλαβαίνεις τι παίζει. Η όταν σε βαζουν με πρόκληση μόνο και μόνο γιατί είναι να γεννήσεις κοντά σε καποια αργία και καταλήγεις με καισαρική.

Φιλικό μας πάντως ζευγάρι που η γυναίκα γεννησε μια βδομάδα προτού μπει στον μήνα της κρατησαν το μωρό μέσα πανω από 20 ημέρες με διαφορες δικαιολογιες. Και όταν τελικά ο πατέρας είπε ότι θα ζητήσει να μεταφερθεί στο Πάιδων πρόβαλαν διαφορες δικαιολογίες για να μην το πάρουν. Και οι δύο είναι πεπεισμένοι και μετα από συζητήσεις με δικό τους νεογνολόγο ότι δεν χρειαζόταν να κάτσει τοσο πολύ. Το θεμα είναι να μην σου κάτσει.
joan80
joan80
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Υδροχόος Κατσίκα
Ηλικία : 44
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο Empty Απ: ετοιμασια της τσαντας για το μαιευτηριο

Δημοσίευση από BokSurat Δευ Δεκ 31, 2012 3:49 am

joan80 έγραψε:Το θεμα είναι να μην σου κάτσει.

ναι...
προφανως ολα παιζουν...
κ οπως λεω συχνα πυκνα ... αν εχεις τυχη διαβαινε...
BokSurat
BokSurat

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Κριός Σκύλος
Ηλικία : 42
Τόπος : Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου

http://www.gate21.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης