Mothers For Ever-Mamadospito-Μαμαδοσπιτο
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
tinascraft.com
Image hosted by servimg.com
goneisonline
Πράσινη μαμά! - Σελίδα 2 110
Πρόσφατα Θέματα
» ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!! ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!!!ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ!!!!!!!!
από BokSurat Τετ Ιουλ 23, 2014 11:46 pm

» Γάλα novalac ar digest
από mariantaki Τρι Απρ 01, 2014 8:41 am

» ζηταω καροτσι,relax,ρουχαλακια και λοιπα ειδη για νογεννητο αγορακι
από violetta13 Τετ Μαρ 19, 2014 3:18 am

» Χαρίζω μάρσιπο Chicco
από violetta13 Τετ Μαρ 19, 2014 3:06 am

» ΠΟΙΗΜΑΤΑΚΙ ΓΙΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ
από BokSurat Τετ Φεβ 26, 2014 1:47 am

» xarizo gala neomil to 1
από μαρω Κυρ Φεβ 09, 2014 6:47 pm

» ΠΟΣΟ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΝΤΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ???
από Rea Τετ Ιαν 29, 2014 4:34 am

» Πεθερα για γερα νευρα
από Rea Τετ Ιαν 29, 2014 4:32 am

» Καλησπερα σε ολες τις μαμαδες!!!
από Ladycat Δευ Δεκ 16, 2013 12:30 pm

» πωληση καλλυντηκων απο το internet
από aristea_85 Τρι Δεκ 03, 2013 4:03 am

» Διαγωνισμός
από SEAGULL11 Πεμ Νοε 21, 2013 9:00 am

» ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΗΛΑΖΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΙ ΓΑΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΕΙΝΑΙ 1 ΜΗΝΩΝ
από BIBIAN Πεμ Νοε 07, 2013 2:58 am

» ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥΤΕΚΝΗ ΑΝΕΡΓΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΕ 6 ΠΑΙΔΙΑ ΖΗΤΑΩ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΤΡΟΦΙΜΑ Η ΡΟΥΧΑ
από BIBIAN Πεμ Νοε 07, 2013 2:54 am

» Νέος διαγωνισμός με δώρο 20 χωνάκια γεμάτα ζαχαρωτά!!!
από elfoula Σαβ Νοε 02, 2013 6:51 am

» δεν λειτουργει το φορουμ δεν βλεπω μανουλες μεσα
από Ladycat Παρ Οκτ 25, 2013 3:18 pm

follow us
translator

mamdospito
greek-sites.gr
greek-sites.gr - Κατάλογος Ελληνικών Ιστοσελίδων
ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
steliosmusic

Πράσινη μαμά!

+2
vassiliki
mikio
6 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από mikio Τρι Σεπ 25, 2012 5:42 am

ΥΓΡΟ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΑΤΑ

1 κούπας τριμμένο πράσινο σαπούνι
1/2 της κούπας γλυκερίνη
2 κούπες νερό ζεστό
μία μικρή κουταλιά αιθέριο έλαιο λεμονιού

Ανακατεύεις στο ζεστό νερό το σαπούνι να διαλυθεί και στο τέλος προσθέτεις τη γλυκερίνη. Αφού κρυώσει λίγο προσθέτεις το αιθέριο έλαιο. Περιμένετε τουλάχιστον 24 ώρες για να το χρησιμοποιήσετε μέχρι να πήξει.
Χρειάζεται περισσότερη από μία σταγόνα φυσικά για να κάνετε δουλειά γιατί δεν είναι φέρι. χιχιχι! Εγώ πάντως και φέρι έβαζα και ξανάβαζα μπόλικο.
Εναλλακτικά βάζετε μια καλή ποσότητα σε ένα μπολ με ζεστό νερό και πλένετε τα πιάτα τα οποία έχετε ξελαδώσει με λίγο ζεστό νερό.

mikio

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από mikio Τρι Σεπ 25, 2012 5:45 am

ΣΚΟΝΗ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΠΙΑΤΩΝ


1 κούπα βόρακα
1 κούπα πλυστική σόδα
1/2 κούπας θειικό μαγνήσιο
1/2 κούπας κιτρικό οξύ.

Τα ανακατεύεις σε ένα μπολ και βάζεις μία-δύο κουταλιές της σούπας σε κάθε πλύση. Νομίζω 1,5 κουταλιά είναι ικανοποιητική για τη θήκη ενός μεγάλου πλυντηρίου.
Τα υλικά είναι απολύτως φυσικά μη σας τρομάζουν οι επιστημονικές ονομασίες!
Το θεικό μαγνήσιο θα το βρείτε σε μαγαζιά με φαρμακευτικά ή σε φαρμακείο άμα δεν το έχουν μπορείτε να το παραγγείλετε. Ονομάζεται αλλιώς και άλατα epsom (αλλού το συναντάς epson, δεν ξέρω ποιο είναι σωστό από τα δυο τους) και είναι και βρώσιμο. Κάνει καλό σε διάφορες καταστάσεις και είναι σαν άλας που μπορείς να κάνεις και λουτρό και είναι κατάλληλο και για έγκυες. Μάλιστα αποτρέπει από πρόωρο τοκετό και δίνεται επί τούτου σε έγκυες με πρόβλημα. Δείτε κι εδώ, στο τέλος μπορεί να μην το βάλετε στο πλυντήριο με όσα θα διαβάσετε : http://benaturalstore.blogspot.gr/2011/05/epson.html

To κιτρικό οξύ είναι το γνωστό ξυνό που θα βρείτε στα ράφια των σούπερ μάρκετ στα μπαχαρικά και αρτύματα και αντικαθιστά το λεμόνι.

Στη θήκη του λαμπριντικού θα βάλετε λευκό ξύδι!

mikio

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από mikio Τρι Σεπ 25, 2012 5:58 am

ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΑ

Μετά από τη μελέτη εδώ αποφάσισα να ξεχάσω την κλασσική φθοριούχο μου οδοντόκρεμα στο ράφι με τις σκονισμένες κρέμες μου μέχρι να τα πετάξω και να ησυχάσω.
http://eoellas.org/index.php?option=com_content&view=article&id=559:2010-09-13-19-22-17&catid=36:2010-06-18-11-04-29&Itemid=57

λευκός άργιλος
γλυκερίνη
τζελ αλόης
3-4 σταγόνες μαστίχα χίου
αιθέριο έλαιο, μέντα, θυμάρι, δυόσμο, μόνα, συνδυασμό ή ότι άλλο θέλετε.

Βάζετε τις σταγόνες της μαστίχας στην κατάψυξη να παγώσουν και μετά τις κάνετε σκόνη σε ένα γουδί. Μπλέντερ δεν κάνει που να χτυπιέστε κάτω! Θέλουν κοπάνημα καλό να γίνουν σκόνη. Βάζετε σε ένα βαζάκι τζελ αλόης και γλυκερίνη σε ίση ποσότητα. Νομίζω ότι μία, βία δύο κουταλιές της σούπας από το κάθε ένα είναι οκ. Προσθέτετε τη σκόνη μαστίχας και έπειτα λευκό άργιλο όσο πάρει μέχρι να γίνει πάστα. Τέλος προσθέτετε τα έλαια περίπου 10 σταγόνες συνολικά κι ανακατεύετε. Βάζετε σε βαζάκι ή συσκευασία σωληνάριο ή άλλη π.χ. παλιά συσκευασία από οδοντόκρεμα theramed που μπαίνει άνετα με ένα χωνάκι ή μια σύριγγα.

Δεν αφρίζει όπως η οδοντόκρεμα του εμπορίου αλλά έχει εξαιρετικές απολυμαντικές, καθαριστικές, επουλωτικές και μαλακτικές ιδιότητες.

mikio

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από mikio Τρι Σεπ 25, 2012 6:01 am

Θα επανέλθω άλλη στιγμή με συμβουλές για γενικό καθαρισμό.
Και φυσικά για το πού θα βρούμε το κάθε ένα υλικό.
Ωστόσο περιμένω και δικές σας προτάσεις!
Βασιλική δώσε τη συνταγή για το σαπούνι και βλέπουμε.

mikio

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από Rea Τρι Σεπ 25, 2012 10:51 am

Αχ μικιο εγω δεν εχω κατι να προσφερω...
Rea
Rea

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011
Ζώδια : Κριός Χοίρος
Ηλικία : 53
Τόπος : Στο χωριό...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από mikio Τρι Σεπ 25, 2012 11:21 am

Rea έγραψε:Αχ μικιο εγω δεν εχω κατι να προσφερω...

Laughing Δεν πειράζει παιδί μου! Κι εγώ μέχρι πριν λίγο καιρό δεν είχα καμία σχέση με το αντικείμενο. Άσε που αν καταπιαστείς με την μπαμπαστρουμφική σε λίγο καιρό όλο και κάτι θα ανακαλύψεις κι εσύ! Το θέμα το άνοιξα για να συγκεντρώσουμε ιδέες οπότε ανά πάσα στιγμή μπορούμε να ερχόμαστε εδώ και να το ενημερώνουμε.

mikio

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από mikio Τρι Σεπ 25, 2012 11:37 am

Πάμε τώρα σε μερικές πληροφορίες για το πού θα βρούμε τα προϊόντα.
Εγω είμαι τυχερή και τα περισσότερα από αυτά τα βρίσκω -πολύ-πολύ οικονομικά σε μια αποθήκη με απορρυπαντικά-καλλυντικά-φαρμακευτικά είδη. Αν έχετε κοντά σας κάτι παρόμοιο θα βρείτε σε πολύ καλές τιμές σχεδόν όλα τα παραπάνω.

Από εκεί κι έπειτα αν δε βρείτε αποθήκη ή άλλο μαγαζί με απορρυπαντικά ή είδη φαρμακείου θα βρείτε:

σαπούνι πράσινο στα σούπερ μάρκετ, σε πλάκα ή σε νιφάδες.
κιτρικό οξύ στα σούπερ το γνωστό ξυνό.
σόδα μαγειρικής στα σούπερ.
άλατα έπσομ ή θειικό μαγνήσιο στα φαρμακεία
βόρακα (προσοχή όχι βορικό οξύ!) σε φαρμακεία
γλυκερίνη στα φαρμακεία
Βέβαια οι τιμές θα είναι λίγο τσουχτερές...

Όλα τα υπόλοιπα πλυστική σόδα, έλαια, άργιλους, αιθέρια έλαια, αλόη σε τζελ και γλυκερίνη επίσης και ότι άλλο βάζει ο νους σας σε πολύ πολύ πολύ καλές τιμές
εδώ: http://candlemaking.gr/
http://www.sensities.com/

mikio

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από mikio Τρι Σεπ 25, 2012 11:59 am

Για σφουγγάρισμα:
Διαλύω 2 κουταλιές τριμμένο σαπούνι σε ζεστό νερό κι αφού κρυώσει προσθέτω λίγα αιθέρια έλαια.

Για επιφάνειες κουζίνας: Αραιώνω λευκό ξύδι με νερό σε ποσότητα 1/1 και προσθέτω αιθέρια έλαια.

Για τζάμια-καθρέπτες κάνω το ίδιο με το ξύδι και το νερό χωρίς να προσθέσω έλαια.

Για τη λεκάνη της τουαλέτας πασπαλίζω με βόρακα, αφήνω όλο το βράδυ και καθαρίζω με το πιγκάλ την επόμενη μέρα.

Κάπου έχω γραμμένη και μια συνταγή για καθαριστικό-απολυμαντικό γενικής χρήσης για το μπάνιο που θέλει όμως ξέβγαλμα. Το έχω φτιάξει αλλά δε θυμάμαι τις ποσότητες στα συστατικά και δε θυμάμαι πού έχω το χαρτί. Μόλις το βρω θα επανέλθω!


mikio

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από Rea Τρι Σεπ 25, 2012 12:15 pm

Στο κραφτ σε ποια κατηγορια ειναι οβορακας και η γλυκερινη; σορυ
Rea
Rea

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011
Ζώδια : Κριός Χοίρος
Ηλικία : 53
Τόπος : Στο χωριό...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από vassiliki Τρι Σεπ 25, 2012 12:32 pm

πολυ ευχαρίστως να σας γραψω την συνταγη του πρασινου σαπουνιου αλλά μετα τις 15 οκτ. που θα παω κυπρο γιατι εκεί την εχω γραμμενη. επιφυλασσομαι...
vassiliki
vassiliki
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011
Ζώδια : Τοξότης Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γιάννενα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από vassiliki Τρι Σεπ 25, 2012 12:33 pm

μικιο σε ευχαριστούμε είσαι τρομερή πηγή γνώσεων!απορώ με 2 μωρα πως τα καταφερνεις ολα.χιλια μπράβο!
vassiliki
vassiliki
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011
Ζώδια : Τοξότης Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γιάννενα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από Rea Τετ Σεπ 26, 2012 12:01 am

Αντε παρήγγειλα τα υλικά που ήθελα. Μακάρι να μου κάτσει, θα με βγάλει από μεγάλη έγνοια.

Στο σπίτι μας έχουμε κάνει ένα σύστημα για το οποίο έχει κάνει μελέτη το πανεπιστήμιο, με πολλαπλή διύλιση των λυμάτων, για να καταστεί ασφαλές για πότισμα.

Είχαμε λύσει το θέμα των δικών μας λυμάτων, το πρόβλημα ήταν τα χημικά καθαριστικά.

Το θέμα ήρθε και μου έκατσε γάντι.
Rea
Rea

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011
Ζώδια : Κριός Χοίρος
Ηλικία : 53
Τόπος : Στο χωριό...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από Rea Τετ Σεπ 26, 2012 12:23 am

Μικιό, στο ιντερνετ είδα ότι δεν μπορεί να παρασκευαστεί σαπούνι με βάση λιπαρά, χωρίς καυτσική σόδα, γιατί απλά τα έλαια δεν θα αφρίζουν.

http://www.livestrong.com/article/171209-how-to-make-natural-soap-without-lye/

Το θέμα είναι όχι να μη βάλουμε καυστική σόδα στη παρασκευή αλλά το τελικό προιόν να μην έχει καυστική σόδα.

Να έχουν γίνει δηλαδή όλες οι απαραίτητες χημικές αντιδράσεις και ενώσεις για να μην υπάρχει στο τελικό προιόν ίχνος από τη καυστική σόδα που χρησιμοποιήσαμε. Αυτό ακριβώς συμβαίνει και με τα σαπούνια του εμπορίου που φέρουν την ένδειξη "χωρίς καυστική σόδα".

Αυτό επιτυγχάνεται με έτοιμο σαπούνι αν θερμάνουμε το ξύσμα του σαπουνιου σε υψηλή θερμοκρασία με λίγο νερό για τουλάχιστον 30 λεπτά. μετά προσθέτουμε τα έλαια που μας αρέσουν.

Η διαδικασία αυτή λέγεται σαπουνοποίηση.

Μια συνταγή είναι εδώ: http://www.ehow.com/how_12121282_make-organic-liquid-castile-soap-lye.html
Rea
Rea

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011
Ζώδια : Κριός Χοίρος
Ηλικία : 53
Τόπος : Στο χωριό...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από kisha Τετ Σεπ 26, 2012 4:31 am

κοριτσια χαρα στο κουραγιο σας,τ αβασικα απο το σουπερ μαρκετ δνε προλαβαινω που να βρω κι αυτα τα ιδιαιτερα...αχαχαχα μπραβο σας παντως ειλικρινα!
kisha
kisha

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011
Ζώδια : Δίδυμος Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από Rea Τετ Σεπ 26, 2012 4:55 am

Χα που να δεις που θα έχω και τις καλλιλεργειες στο άλλο σπίτι. Αλλά με βοηθά πολύ ο θόδωρος, γιατί όταν γυρίζουμε από τη δουλειά είμαστε μόνοι μας, καμιά βοήθεια.
Rea
Rea

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011
Ζώδια : Κριός Χοίρος
Ηλικία : 53
Τόπος : Στο χωριό...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από mikio Τετ Σεπ 26, 2012 5:16 am

Βρήκες τη γλυκερίνη στο κραφτ? Είναι εκεί που λέει υλικά για την κατασκευή καλλυντικών! Βόρακα νομίζω δεν έχει, αλλά εγώ αγοράζω από την αποθήκη που σας έγραψα πολύ οικονομικά.
Θα κοιτάξω τις σελίδες που παρέθεσες σχετικά με την σαπουνοποίηση. Επίσης θυμάμαι κι εγώ ότι η κοπέλα που μας έφτιαξε σαπούνια τότε, είπε ότι χρειάζονταν να περάσουν μήνες από τη στιγμή που θα το φτιάξουμε μέχρι να το χρησιμοποιήσουμε και λογικά έχει να κάνει και με αυτό.

Βρήκα μια συνταγή με μελισσοκέρι και σόδα μαγειρικής αλλά ειλικρινά δε μπορώ να το πιστέψω ότι θα βγει σαπούνι! Θα το δοκιμάσω μες στο σκ.

mikio

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από mikio Τετ Σεπ 26, 2012 5:17 am

Rea έγραψε:Αντε παρήγγειλα τα υλικά που ήθελα. Μακάρι να μου κάτσει, θα με βγάλει από μεγάλη έγνοια.

Στο σπίτι μας έχουμε κάνει ένα σύστημα για το οποίο έχει κάνει μελέτη το πανεπιστήμιο, με πολλαπλή διύλιση των λυμάτων, για να καταστεί ασφαλές για πότισμα.

Είχαμε λύσει το θέμα των δικών μας λυμάτων, το πρόβλημα ήταν τα χημικά καθαριστικά.

Το θέμα ήρθε και μου έκατσε γάντι.

Κάτι σαν βιολογικός καθαρισμός? Τέλειο! Καλέ εσύ είσαι η χαρά του περιβάλλοντος! Laughing

mikio

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από mikio Τετ Σεπ 26, 2012 5:19 am

kisha έγραψε:κοριτσια χαρα στο κουραγιο σας,τ αβασικα απο το σουπερ μαρκετ δνε προλαβαινω που να βρω κι αυτα τα ιδιαιτερα...αχαχαχα μπραβο σας παντως ειλικρινα!

Κάτσε καλέ να μεγαλώσουν λίγο τα παιδάκια σου και θα δεις πότε θα προλαβαίνεις! Εξάλλου ειλικρινά δεν είναι χρονοβόρα διαδικασία να τα φτιάξεις. Άμα ρίξεις μια ματιά θα αντιληφθείς πόσο γρήγορα φτιάχνονται όλα!

mikio

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από mikio Τετ Σεπ 26, 2012 5:23 am

vassiliki έγραψε:μικιο σε ευχαριστούμε είσαι τρομερή πηγή γνώσεων!απορώ με 2 μωρα πως τα καταφερνεις ολα.χιλια μπράβο!

Το ζόρι ήταν να τα ανακαλύψω, να τα μελετήσω, να τα δοκιμάσω και να κάνω τις διορθώσεις. Όλα αυτά Βασιλική μου τα έκανα το καλοκαίρι που είχα χρόνο. Τώρα τα έχω έτοιμα και ανατρέχω ανά πάσα στιγμή στη συνταγή την ώρα που τη χρειάζομαι. Κι όποτε έχω λίγο χρόνο και πριν καλά-καλά να μου τελειώσει κάποιο το ξαναφτιάχνω. Ή κάνω μεγάλη ποσότητα για να μου κρατήσει. Κηραλοιφή ας πούμε (από λάθος δικό μου στις αναλογίες την πρώτη φορά) νομίζω έχω απόθεμα μέχρι να πεθάνω. Laughing

mikio

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από mikio Τετ Σεπ 26, 2012 10:28 am

Λοιπόν για τις επιφάνειες του μπάνιου χρησιμοποίησα αυτό που είχα κάνει για την κουζίνα με ξύδι και αιθέρια έλαια. Είχα βάλει όλα τα απολυμαντικά αιθέρια που είχα από λίγο, μερικές σταγόνες.
τεϊόδεντρο, λεμόνι, μέντα, θυμάρι, λεβάντα.
Το τεϊόδεντρο σε λίγες σταγόνες επειδή μυρίζει λίγο περίεργα... Όπως το ντετόλ που διαλύεται στο νερό ένα πράμα... πιφ! Αλλά είναι εξαιρετικό απολυμαντικό.

Πήρα λοιπόν ένα καπάκι από το υγρό και το έβαλα σε ένα σφουγγαράκι-πανάκι που έχω για τις επιφάνειες του μπάνιου και τις πέρασα χωρίς να τις ξεβγάλω αφού δεν χρειάζεται ξέβγαλμα.
Με το ξύδι που περιέχει, είδα θεαματικά αποτελέσματα σε άλατα, υπολείμματα σαπουνιού και στίγματα νερού! Και η μυρωδιά είναι οκ!

mikio

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από mikio Τετ Σεπ 26, 2012 10:34 am

Θέλω να βρω κάτι φυσικό για να ξασπρίσω την μπανιέρα μου που έχει χάσει το σμάλτο της και λεκιάζει. Δεν έχω λεμόνι ρε γμτ... κάπου είχα διαβάσει ότι λεμόνι με αλάτι νομίζω κάνουν για τέτοια δουλειά. Αν έχετε κάτι υπόψη σας θα χαρώ να μου το πείτε! Εν τω μεταξύ κι εσύ βρε Ρέα είσαι σίφουνας! Πότε πρόλαβες και παράγγειλες? Βρήκα και συνταγή για μπάλες οξυγόνου σήμερα!
Έχω και την μέλλουσα νύφη μου που της έβαλα το μικρόβιο και ψάχνεται και γυρεύει και λίγο πιο περίεργα πραματάκια, όπως αυτό! Εγώ ούτε που τις είχα ξανακούσει!
Θέλω να κάνω όμως μια σημαντική παραλλαγή πριν την παραθέσω και να δω αν θα δουλέψει με αυτή την παραλλαγή. Οπότε στην αναμονή!

mikio

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από Rea Τετ Σεπ 26, 2012 11:20 am

Τι ειναι οι μπαλες οξυγονου;;;;;;;
Rea
Rea

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011
Ζώδια : Κριός Χοίρος
Ηλικία : 53
Τόπος : Στο χωριό...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από Rea Τετ Σεπ 26, 2012 12:02 pm

Η καυστικη σόδα είναι ένωση ιόντων με τύπο NaOH.
Δηλαδή αποτελειται από ένα ιόν Νατρίου (Να) και ένα ιόν υδροξειδίου (ΟΗ) .
Όταν η ΚΣ βρεθει μέσα σε νερό τα 2 ιόντα αοοχωρίζονται.
άν σε αυτο το διάυμα προσθεθεί ένα οξύ, ακόμα και ασθενές όπως το λάδι, το ιόν του Να που είναι πολύ επιθετικό θα κολλήσει πάνω του και θα φτιάξουν ένα άλας, το σαπούνι.
Τα τελικά προιόντα ειναι στερεό σαπούνι και παχˊ)ευστη γλυκερίνη. Στη βιομηχανλια απομακρύνουν την ενυδατική και καλλιντική γλυκερίνη για μεταπώληση ή άςλε εφαρμογές.

Η σαπωνοπίηση μπορεί να διαρκέσει απο ίγες ώρες ως αρκετούς μήνες μέχρι την πλήρη εξάτμιση του νερού. Κάτι τέτοιο θα εννοούσε η κοπέλα.
από την άλλη, όταν έτοιμο σαπούνι το ιαλύουμε σε νερό και προσθέτουμε έλαια εξαναγκάζουμε μια δεύτερη διαδικασία σαοουνοποίησης η οποˊθα θα εξαφανίσει τυχόν υπολύματα ΚΣ αλλά και θα το κάνει πιο καλλυντικό
Από τη βικιπαίδια κατά βάση
Rea
Rea

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011
Ζώδια : Κριός Χοίρος
Ηλικία : 53
Τόπος : Στο χωριό...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από kisha Τετ Σεπ 26, 2012 1:44 pm

καλε εσυ χαραμιζεσαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι...
kisha
kisha

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011
Ζώδια : Δίδυμος Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! - Σελίδα 2 Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από mikio Πεμ Σεπ 27, 2012 3:37 am

http://www.soky.gr/sokysite/ball/

Αυτό εδώ είναι οι μπάλες οξυγόνου:

http://www.soky.gr/sokysite/ball/
Ωραίο δε φαίνεται? Τις πετάς στο μπάνιο, αφρίζουν και μπλουμ!

mikio

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης