Mothers For Ever-Mamadospito-Μαμαδοσπιτο
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
tinascraft.com
Image hosted by servimg.com
goneisonline
Πράσινη μαμά! 110
Πρόσφατα Θέματα
» ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!! ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!!!ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ!!!!!!!!
από BokSurat Τετ Ιουλ 23, 2014 11:46 pm

» Γάλα novalac ar digest
από mariantaki Τρι Απρ 01, 2014 8:41 am

» ζηταω καροτσι,relax,ρουχαλακια και λοιπα ειδη για νογεννητο αγορακι
από violetta13 Τετ Μαρ 19, 2014 3:18 am

» Χαρίζω μάρσιπο Chicco
από violetta13 Τετ Μαρ 19, 2014 3:06 am

» ΠΟΙΗΜΑΤΑΚΙ ΓΙΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ
από BokSurat Τετ Φεβ 26, 2014 1:47 am

» xarizo gala neomil to 1
από μαρω Κυρ Φεβ 09, 2014 6:47 pm

» ΠΟΣΟ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΝΤΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ???
από Rea Τετ Ιαν 29, 2014 4:34 am

» Πεθερα για γερα νευρα
από Rea Τετ Ιαν 29, 2014 4:32 am

» Καλησπερα σε ολες τις μαμαδες!!!
από Ladycat Δευ Δεκ 16, 2013 12:30 pm

» πωληση καλλυντηκων απο το internet
από aristea_85 Τρι Δεκ 03, 2013 4:03 am

» Διαγωνισμός
από SEAGULL11 Πεμ Νοε 21, 2013 9:00 am

» ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΗΛΑΖΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΙ ΓΑΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΕΙΝΑΙ 1 ΜΗΝΩΝ
από BIBIAN Πεμ Νοε 07, 2013 2:58 am

» ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥΤΕΚΝΗ ΑΝΕΡΓΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΕ 6 ΠΑΙΔΙΑ ΖΗΤΑΩ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΤΡΟΦΙΜΑ Η ΡΟΥΧΑ
από BIBIAN Πεμ Νοε 07, 2013 2:54 am

» Νέος διαγωνισμός με δώρο 20 χωνάκια γεμάτα ζαχαρωτά!!!
από elfoula Σαβ Νοε 02, 2013 6:51 am

» δεν λειτουργει το φορουμ δεν βλεπω μανουλες μεσα
από Ladycat Παρ Οκτ 25, 2013 3:18 pm

follow us
translator

mamdospito
greek-sites.gr
greek-sites.gr - Κατάλογος Ελληνικών Ιστοσελίδων
ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
steliosmusic

Πράσινη μαμά!

+2
vassiliki
mikio
6 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 4 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! Empty Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από mikio Δευ Σεπ 24, 2012 6:33 am

Πώς σας φαίνεται η ιδέα να φτιάχνετε τα δικά σας απορρυπαντικά για το σπίτι και προϊόντα περιποίησης για εσάς και τα μωράκια σας, μόνες σας, στο σπίτι σας, γνωρίζοντας καλά τι ουσίες περιέχουν και κάνοντας και οικονομία?
Αυτό το καλοκαίρι μετά από πολλή έρευνα και πολλή μελέτη αποφάσισα να εγκαταλείψω τα χημικά σκευάσματα και να γυρίσω στους παραδοσιακούς τρόπους άλλων δεκαετιών!
Έτσι με πολύ ψάξιμο, και πολλά πειράματα έφτιαξα, δοκίμασα και έκανα τις απαραίτητες βελτιώσεις ώστε να φτάσω σε ικανοποιητικό αποτέλεσμα και να έχω σήμερα πλέον τα δικά μου:

υγρό απορρυπαντικό πιάτων
σκόνη πλυντηρίου πιάτων
σκόνη πλυντηρίου ρούχων
υγρό πλυντηρίου ρούχων
μαλακτικό ρούχων
σαμπουάν
αφρόλουτρο
μαλακτική μάσκα μαλλιών
αποσμητικό σώματος σε στικ
οδοντόκρεμα
βρεφικά μωρομάντηλα
αλοιφή για την προστασία-αντιμετώπιση για συγκάματα-εγκαύματα κλπ.
και γενικά καθαριστικά για τζάμια, σφουγγάρισμα, μπάνιο κλπ.

Όλα οικολογικά, χωρίς χημικά. Με σχετικά ικανοποιητικά αποτελέσματα. Με κόστος τις περισσότερες φορές μικρότερο από αυτά του εμπορίου. Που σου αφήνουν την αίσθηση ικανοποίησης ότι έφτιαξες και χρησιμοποιείς κάτι δικό σου.
Θα ενδιαφερόσασταν να γίνετε ένας άλλος Μπαμπα-Στρούμφ? Ή ένας άλλους Δρυίδης?
Έχετε δοκιμάσει να φτιάξετε εσείς κάτι για να το μοιραστούμε εδώ, να ανταλλάξουμε απόψεις, να διαφωνήσουμε, να καταθέσουμε τις εμπειρίες μας, τις ενστάσεις μας και αν έχουμε και καμία σχέση με το αντικείμενο να δώσουμε και καμία συμβουλή?



mikio

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από vassiliki Δευ Σεπ 24, 2012 9:54 am

πολυ καλή σκεψη φιλενάδα! και εμεις οτι μπορούμε κανουμε. τελευταια είχα κανει σαπουνι απο ελαιόλαδο!
vassiliki
vassiliki
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011
Ζώδια : Τοξότης Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γιάννενα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από mikio Δευ Σεπ 24, 2012 10:00 am

Μπράβο Βασιλικούλα! Με την ψυχρή μέθοδο το έκανες? Θέλω κι εγώ να δοκιμάσω, βασικά λίγο πριν κλείσουν τα σχολεία είχε φέρει η διευθύντρια μια φίλη της που φτιάχνει σαπούνια και μας έδειξε τον τρόπο παρασκευής και από εκεί κι έπειτα άρχισε να με τραβάει η ιδέα. Λίγο η διαδικασία με τρομάζει και το τελικό αποτέλεσμα αν θα είναι οκ! Από εκεί κι έπειτα επειδή η βάση των περισσότερων που φτιάχνω είναι το πράσινο σαπούνι το οποίο και αγοράζω, θα ήθελα πολύ να το φτιάχνω κι αυτό για να είμαι σίγουρη για την ποιότητα του λαδιού που θα χρησιμοποιώ.
Βάλε τη συνταγή που έκανες εσύ! Σου πέτυχε? Επειδή ο κάθε ένας έχει και δικιά του και έχω μπερδευτεί!
Επίσης αναζητώ συνταγή χωρίς καυστική σόδα. Κάτι ακόμα πιο απαλό δλδ.

mikio

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από mikio Δευ Σεπ 24, 2012 10:12 am

Ξεκινάω λοιπόν με την πρώτη συνταγή αυτή που περισσότερο αφορά μανούλες.

ΚΗΡΑΛΟΙΦΗ ΓΙΑ ΣΥΓΚΑΜΑΤΑ
....και όχι μόνο.

Για πρόληψη και θεραπεία.

50 μλ. ελαιόλαδο
50 μλ λάδι καλεντούλας
50 μλ βαλσαμέλαιο
1 γεμάτο κ.γ. φυσικό κερί μέλισσας

προαιρετικά
5 σταγόνες αιθέριο έλαιο χαμομηλιού ή λεβάντας ή συνδυασμό των δύο

Σε κατσαρολάκι και σε χαμηλή φωτιά βάζετε τα λάδια και το φυσικό κερί μέλισσας και ανακατεύετε συνεχώς. Μόλις λιώσει το κερί αποσύρετε από τη φωτιά. Το αφήνετε να κρυώσει λίγο για να προσθέσετε τα αιθέρια έλαια τα οποία είναι ευαίσθητα στις υψηλές θερμοκρασίες. Το βάζετε έπειτα γρήγορα σε βαζάκι γυάλινο ή πλαστικό από πολυπροπυλένιο. Σε λίγη ώρα θα πήξει σε μια ωραία κρεμούλα η οποία θα αντικαταστήσει επάξια την κρέμα πωπουδάκου του μωρού σας! Κάνει και για εσάς, εγκαύματα, ερεθισμούς, πληγωμένες θηλές από το θηλασμό, σκασμένα χείλη, ξηροδερμίες.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την mikio στις Δευ Σεπ 24, 2012 12:43 pm, 1 φορά

mikio

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από mikio Δευ Σεπ 24, 2012 10:25 am

Και μιας και μόλις λούστηκα πάρτε και την συνταγή για σαμπουάν:

ΣΑΜΠΟΥΑΝ

150 γρ. πράσινο σαπούνι σε νιφάδες ή σκόνη (μπλέντερ)
250 μλ νερό ή ανθόνερο ή ροδόνερο ή αφέψημα από κάποιο βότανο π.χ. χαμομήλι, λεβάντα, πράσινο τσάι, καλεντούλα, ρίγανη (για την πιτυρίδα) ότι άλλο σας κατέβει στο μυαλό. (εγώ βάζω μισό-μισό ροδόνερο και αφέψημα καλεντούλας)
120 μλ. γλυκερίνη
2 κ.σ. λάδι καρύδας
5 κάψουλες eviol (τις βρώσιμες που είναι πιο φθηνές από τις καλλυντικές)
10 σταγόνες αιθέριο έλαιο της επιλογής σας για άρωμα.

Σε μπεν μαρί βάζετε το νερό ή το αφέψημα και το σαπούνι και ανακατεύετε μέχρι να λιώσει το σαπούνι και να γίνει ένα υγρό μείγμα.
Μόλις λιώσει καλά το σαπούνι και πριν να βράσει βάζουμε τις 2 κουταλιές λάδι καρύδας να ενσωματωθεί στο μείγμα.
Έπειτα αποσύρουμε από τη φωτιά και ρίχνουμε τη γλυκερίνη και ανακατεύουμε. Αφού κρυώσει προσθέτουμε τα αιθέρια έλαια και ανακατεύουμε. Το βάζουμε σε μπουκάλι από παλιό σαμπουάν και αφήνουμε πριν να το χρησιμοποιήσουμε να περάσουν τουλάχιστον 24 ή και περισσότερες ώρες για να πήξει.
Αν βγει λίγο παραπάνω πηχτό αραιώνουμε με λίγο ζεστό νεράκι κι ανακινούμε το μπουκάλι.

Παρόλο που το πράσινο σαπούνι δεν κάνει αφρό το συγκεκριμένο σαμπουάν αποκτά αφριστικές ιδιότητες με τη γλυκερίνη και το λάδι καρύδας. Και μάλιστα έχει πυκνό αφρό!
Το σαμπουάν αυτό δεν αφαιρεί όλα τα φυσικά λιπαντικά της τρίχας και είναι πιθανό να μη χρειαστείτε μετά μαλακτικό εκτός κι αν έχετε πολύ μακριά μαλλιά. Δε θα είστε σαν λαδοποντικοί μη φοβάστε απλά το μόνο που χρειάζεται να θυμάστε είναι να βάλετε ικανοποιητική ποσότητα σαμπουάν να πάει δλδ καλά σε όλα τα μαλλιά σας και αν είναι δυνατόν να κάνετε δύο χέρια.
Η αίσθηση που αφήνει αμέσως μετά το λούσιμο ίσως σας φανεί ασυνήθιστη. Θα σας φανούν λίγο "σκληρά" κάτι το οποίο έχει να κάνει με το γεγονός ότι το πράσινο σαπούνι είναι στο ph πιο βασικό ενώ τα μαλλιά μας πιο όξινα. Αυτό διορθώνεται πολύ εύκολα, απλά βάζοντας μισό κουταλάκι κιτρικό οξύ (ξινό) ή 2 κουταλιές της σούπας λεμόνι ή 2 κουταλιές της σούπας ξύδι (λευκό, κόκκινο ή μηλόξυδο) σε ένα παλιό μπουκάλι μαλακτικού και προσθέτοντας χλιαρό νερό μέχρι επάνω. Ανακατεύουμε, περιχύνουμε στα μαλλιά και ξεβγάζουμε κανονικά με νερό.

mikio

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από Rea Δευ Σεπ 24, 2012 11:18 am

Μπραβο μικιο! Στο σπιτι μας θελουμε να χρησιμοποιουμε οσο οιο υγιεινα και φυσικα πραγματα μπορουμε. Ειδικα τα καθαριστικα σπιτιου και τα ειδη προσωπικης φροντιδας γιατι τα οικιακα λιματα διοχετευονται σε υπογειο ποτισμα.


Εχεις καμια συνταγη για καθαρισμο σπιτιου;ειδων υγιεινης; ετσι και αλλιως σε χιλιοευχαριστω για τις συνταγες που ηδη εγραψες!
Rea
Rea

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011
Ζώδια : Κριός Χοίρος
Ηλικία : 53
Τόπος : Στο χωριό...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από BokSurat Δευ Σεπ 24, 2012 11:23 am

τέλειο θέμα!!!!
δεν έχω καταπιαστεί ποτέ να κάνω κάτι δικό μου, αλλά με αυτές τις συνταγές συμβουλές, λογικά θα το δοκιμάσω!!!!
ευχαριστούμε μικιο!
BokSurat
BokSurat

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Κριός Σκύλος
Ηλικία : 42
Τόπος : Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου

http://www.gate21.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από mikio Δευ Σεπ 24, 2012 11:26 am

ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΟ

2 πλάκες πράσινο σαπούνι ή σαπούνι Μασσαλίας τριμμένο (στον τρίφτη του τυριού στο λεπτό)
4 περίπου φλυτζάνια (φλυτζάνι των 200 μλ περίπου) νερό
10 κουταλιές λάδι καρύδας
4 κουταλιές καστορέλαιο
4 κουταλιές αμυγδαλέλαιο
4 κουταλιές λάδι αβοκάντο
2 κουταλάκια αιθέριο έλαιο της επιλογής σας (γιασεμί, λεβάντα, αγιόκλημα, τριαντάφυλλο κλπ)

Βάζεις σε μπολ το τριμμένο σαπούνι και σκεπάζεις με το νερό το οποίο ΔΕΝ χρειάζεται να είναι ζεστό. Ανακατεύεις ελαφρά να πάει παντού το νερό. Θα πρέπει να σκεπάζει ίσα-ίσα το σαπούνι οπότε προσθέστε σιγά-σιγά το νερό για να μη σας πέσει πολύ (γιαυτό γράφω περίπου 4 φλυτζάνια, θα δείτε με το μάτι). Το αφήνεις όλη νύχτα να διαλυθεί το σαπούνι. Την άλλη μέρα προσθέτεις τα λάδια και τα αιθέρια έλαια και ανακατεύεις. Αν είναι πολύ πηχτό το μείγμα προσθέτετε λίγο νεράκι. Μεταφέρετε σε μπουκάλι για αφρόλουτρο.
Ιδανικό είναι να το ανακινείτε λίγο πριν τη χρήση.

mikio

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από Rea Δευ Σεπ 24, 2012 11:30 am

Μπραβο και ημουν ετοιμη να ρωτησω αν το σαμπουαν κανει για αφρολουτρο αλλα βλεπω βαζεις πιο πολλα ελαιωδη
Rea
Rea

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011
Ζώδια : Κριός Χοίρος
Ηλικία : 53
Τόπος : Στο χωριό...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από Rea Δευ Σεπ 24, 2012 11:32 am

Ερωτηση: οταν λες αμπουλες εβιολ εννοεις τις μπιλιτσες; η υπαρχουν οντως αμπουλες;
Rea
Rea

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011
Ζώδια : Κριός Χοίρος
Ηλικία : 53
Τόπος : Στο χωριό...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από mikio Δευ Σεπ 24, 2012 12:41 pm

Nαι Ρέα μου τις μπιλίτσες εννοώ τη βιταμίνη Ε.
Το αφρόλουτρο έχει περισσότερα έλαια, το λάδι καρύδας και το καστορέλαιο για περισσότερο αφρό και τα υπόλοιπα για ενυδάτωση και περιποίηση.
Το ιδανικό σφουγγάρι για αυτό το αφρόλουτρο είναι αυτού του τύπου από το body shop που κάνει περισσότερο αφρό γιατί είναι πολύ αφράτο.
http://www.thebodyshop.co.uk/bath-body-care/accessories/ultra-fine-bath-lily-beige.aspx

mikio

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από mikio Δευ Σεπ 24, 2012 12:53 pm

ΑΠΟΣΜΗΤΙΚΟ ΣΕ ΣΤΙΚ

1/4 της κούπας κορν φλάουρ
1/4 της κούπας μαγειρική σόδα
4 κ.σ. λάδι καρύδας
10 σταγόνες αιθέριο έλαιο της επιλογής σας
(εγώ προτιμώ το αγιόκλημα ή το γιασεμί)

προαιρετικά: μια συσκευασία για αποσμητικό σε στικ.

Σε ενα σκεύος ανακατεύουμε καλά τα 3 πρωτα υλικά μας. Μετά προσθέτουμε και το αιθέριο έλαιο. Το βάζουμε στο καθαρό βαζάκι μας που θα το φυλαξουμε ή στη συσκευασία για αποσμητικό σε στικ. Αν το διατηρούμε στο ψυγείο θα έχουμε ένα αποσμητικό σε στικ και θα το χρησιμοποιούμε όπως αυτά του εμπορίου. Και αυτό γιατι με τη ψύξη το λαδι καρύδας πήζει. Αν όχι, θα είναι σε μορφή κρέμας και θα το φυλάξουμε σε ένα βαζάκι. Τότε για να το χρησιμοποιήσουμε, παίρνουμε λίγη ποσότητα με τα δάκτυλά μας και την απλώνουμε στο σημείο εφαρμογής.

mikio

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από mikio Δευ Σεπ 24, 2012 12:54 pm

Και έπεται συνέχεια... Καλή σας νύχτα!

mikio

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από derbybaby Δευ Σεπ 24, 2012 9:34 pm

πολυ ωραιες οι ιδεες σου!ειχα κ εγω ενα βιβλιαρακι που εφτιαχνες διαφορα απο αιθερια ελαια.θα το βρω κ θα βαλω για λαδι κυτταριτιδας κ .α.

καλη μερα!!!
derbybaby
derbybaby

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Ζυγός Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : sunny isle

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από vassiliki Δευ Σεπ 24, 2012 10:12 pm

δυστυχως κι εγω με καυστικη σοδα το κανω. μια χαρα μου βγήκε αλλά σίγουρα χρειάζεσαι εξωτερικό χωρο γιατι έχει πολλές αναθυμιάσεις και η μέθοδος είναι θερμη.
vassiliki
vassiliki
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011
Ζώδια : Τοξότης Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γιάννενα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από Rea Δευ Σεπ 24, 2012 11:15 pm

mikio έγραψε:
[url=http://www.thebodyshop.co.uk/bath-body-care/accessories/ultra-fine-bath-lily-beige.aspx
http://www.thebodyshop.co.uk/bath-body-care/accessories/ultra-fine-bath-lily-beige.aspx[/quote[/url]]

Α ωραία έχει και το τζάμπο τέτοια και ο σκλαβενίτης της γειτονιάς μας.
Rea
Rea

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011
Ζώδια : Κριός Χοίρος
Ηλικία : 53
Τόπος : Στο χωριό...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από Rea Δευ Σεπ 24, 2012 11:17 pm

Αμιγδαλέλαιο παίρνω πολύ οικονομικά από το φαρμακείο (συσκευασία του 1 λίτρου?) να δω τι θα μου πουν για τα υπόλοιπα λαδάκια.
Rea
Rea

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011
Ζώδια : Κριός Χοίρος
Ηλικία : 53
Τόπος : Στο χωριό...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από derbybaby Δευ Σεπ 24, 2012 11:31 pm

κ εγω αμυγδαλελαιο εχω ενα μεγαλο μπουκαλι αγορασμενο απο φαρμακειο.κ εχει καποια φαρμακεια που πουλανε αυτα τα λαδια ρεα, δεν ξερω απο τιμες βεβαια.αλλα κ σιγουρα στα μαγαζια με τα βιολογικα θα εχει.
derbybaby
derbybaby

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Ζυγός Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : sunny isle

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από vassiliki Τρι Σεπ 25, 2012 1:09 am

και εγω με το λιτρο το αγοραζω το αμυγδαλέλαιο. το μεταγγιζω σε μικροτερα μπουκαλάκια με σταγονόμετρο μπροστα και το χρησιμοποιώ με μεγαλύτερη ευκολία. τα μπουκαλάκια αυτά δεν στοιχίζουν πανω από 50 λεπτά. φανταστειτε είναι σαν αυτα που βάζουν το ιωδιο ή το μπεταντιν.
vassiliki
vassiliki
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011
Ζώδια : Τοξότης Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γιάννενα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από Rea Τρι Σεπ 25, 2012 4:06 am

εγώ το βάζω σε συσκευασία Dispenser και εχω ένα στο μπάνιο μου και ένα στην αλαξιέρα τους.

μέχρι και στα μαλιά τους αντί μαλακτικού βάζω αμυγδαλέλαιο
Rea
Rea

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011
Ζώδια : Κριός Χοίρος
Ηλικία : 53
Τόπος : Στο χωριό...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από mikio Τρι Σεπ 25, 2012 4:46 am

Mην βιάζεστε! τηανκυοθ Θα σας δώσω τις καλύτερες τιμές της αγοράς και οδηγίες για το πού θα τα βρείτε πολύ σύντομα!

Βασιλικούλα έχω βρει και μια συνταγή αλλά δε συμφέρει για σαπούνι χωρίς καυστική σόδα αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ σόι... την οποία επίσης δεν την έχω κάνει ακόμα. Θα τη δοκιμάσω και θα σας την παραθέσω εν καιρώ.
Η συνταγή για την κυτταρίτιδα με ενδιαφέρει πολύ ντερμπάκι! Μόνο όρεξη να έχω να τη χρησιμοποιώ. Γιαυτό όπως θα είδατε δεν έχω φτιάξει ακόμα κρέμες προσώπου ή σώματος. Γιατί ούτε του εμπορίου χρησιμοποιούσα... τις έπαιρνα και τις άφηνα να σκονίζονται στα ντουλάπια!

Και συνεχίζω!

Σκόνη πλυντηρίου.

4 κούπες πράσινο σαπούνι τριμμένο
2 κούπες βόρακα
2 κούπες πλυστική σόδα.

Ανακατεύω με ένα κουτάλι να αναμιχθούν και φυλάω σε αεροστεγές τάπερ.
Χρησιμοποιώ 2-3 κουταλιές της σούπας σε κάθε πλύση.

Μερικές συμβουλές:
Το φυσικό απορρυπαντικό σας περιέχει βόρακα ένα ορυκτό φιλικό για το περιβάλλον αλλά καθόλου φιλικό για τα παιδιά. Για να γίνω πιο σαφής, όπως όλα τα απορρυπαντικά θα φυλάσσεται σε μέρος που δεν θα το φτάσουν ΠΟΤΕ τα παιδιά γιατί είναι επικίνδυνο αν φαγωθεί. Το ίδιο ισχύει και για όλα τα απορρυπαντικά που θα φτιάξετε και τα οποία θα τον περιέχουν. Επίσης αν φυλάτε βόρακα για να φτιάχνετε τις συνταγές σας θα τον έχετε επίσης σε μέρος που δεν θα το φτάνουν παιδιά. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να πλύνετε τα ρούχα όλης της οικογένειας ακόμα και του μωρού σας.

Το συγκεκριμένο απορρυπαντικό δεν είναι αριέλ και βάνις όξυ άκτιον όπως και να το κάνουμε. Τα οποία και πάλι κάποιους λεκέδες εμένα δεν τους αφαιρούσαν! Μέχρι και χλωρίνη δε μου τους έβγαζε...
Αυτό σημαίνει ότι αν θέλουμε πολύ καθαρά ρούχα προσέχουμε να μην γίνουμε γουρουνάκια κι αν γίνουμε, δύσκολους λεκέδες όπως αίμα, φρούτα, μελάνι, ντομάτα, κρασί κλπ. τα αντιμετωπίζουμε άμεσα ή κάνουμε μία προεργασία στο χέρι πριν να τα βάλουμε να πλυθούν στο πλυντήριο.
Γενικά έχει εξαιρετικά αποτελέσματα για πλύσιμο στο χέρι. Στο πλυντήριο όλα χάνουν, ακόμα και τα σούπερ ντούπερ γουάου, λεκέ από φρούτο που άφησες μία βδομάδα δεν θα στον καθαρίσουν, οπότε γιατί να τρως τσάμπα χημικά? Ή που πετάς το ρούχο ή που το αντιμετωπίζεις άμεσα.

Καλά αποτελέσματα έχω δει σε μελάνι και έμεινα έκπληκτη, λεκέδες από λάδι, λεκέδες από ιδρώτα κλπ. Φαγητού τους κάνω προεργασία στο χέρι και μένω ικανοποιημένη. Αν θέλετε δοκιμάστε να φτιάξετε μια μικρή ποσότητα για να δείτε αν σας αρέσει και βλέπετε αν θα συνεχίσετε τη χρήση του.

Το μαλακτικό που ενδείκνυται για το φυσικό απορρυπαντικό σας είναι το λευκό ξύδι. Είναι αυτό που θα αφαιρέσει και το παραμικρό ίχνος σαπουνιού από τα ρούχα σας και από το πλυντήριό σας. Δε μυρίζει το ξύδι, μη φοβηθείτε και μάλιστα καταπολεμά και μυρωδιές από τα ρουχαλάκια σας.

Η συνταγή είναι:

750 μλ. νερό
250 μλ λευκό ξύδι

Τα τοποθετείτε σε μπουκάλι από παλιό μαλακτικό και ανακινείτε πριν από κάθε χρήση. Βάζετε μόνο στη θήκη του μαλακτικού κι όχι μέσα στην πλύση σας αλλιώς θα κόψει το σαπούνι και δεν θα καθαρίσουν τα ρούχα σας, 1-2 καπάκια τη φορά.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την mikio στις Τρι Σεπ 25, 2012 4:54 am, 2 φορές συνολικά

mikio

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από mikio Τρι Σεπ 25, 2012 4:47 am

κλείσιμο ματιού έβαλα και μου βγήκε το ευχαριστώ!!! χαχαχα! κάποιος να διορθώσει τα ιμότικον!

mikio

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από mikio Τρι Σεπ 25, 2012 4:52 am

Και συνεχίζω:

ΥΓΡΟ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ

130 γρ σαπούνι τριμμένο
130 γρ βόρακα
130 γρ πλυστική σόδα

Σε κατσαρόλα με 1 κιλό βρασμένο νερό ρίχνετε το τριμμένο σαπούνι και ανακατεύετε με τον αυγοδάρτη μέχρι να λιώσει καλά. Σε άλλη κατσαρόλα που περιέχει 1 κιλό ζεστό νερό ρίχνετε τον βόρακα και ανακατεύετε καλά μέχρι να διαλυθεί. Στη συνέχεια στην ίδια κατσαρόλα ρίχνετε την σόδα και ανακατεύετε. Εδώ δεν χρειάζεται να είσαστε ακριβώς πάνω από την κατσαρόλα, αφού οι αναθυμιάσεις μπορεί να ερεθίσουν τα μάτια(δεν είναι κάτι επικίνδυνο, απλώς λίγο προσοχή). Μετά ρίχνετε το διαλυμένο σαπούνι στην κατσαρόλα με το μείγμα σόδας-βόρακα, προσθέτετε άλλα 2 κιλά νερό και ανακατεύετε για λίγο. Το φυσικό απορρυπαντικό σας είναι έτοιμο και το αδειάζετε σε ένα 4λιτρο δοχείο από απιονισμένο νερό. Μοιάζει με πηχτό ζελέ, έχει ωραίο χρώμα και συμφέρει με χίλια σε σχέση με τη σκόνη! Χρησιμοποιείται ιδανικά σε αυτή τη μπαλίτσα μου μπαίνει μαζί με τα ρούχα στο πλυντήριο κι όχι στη θήκη του απορρυπαντικού.
Περίπου 80 μλ στην πλύση.

Ομοίως με επάνω το απορρυπαντικό αυτό "ζητάει" το μαλακτικό με το ξύδι.


mikio

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από mikio Τρι Σεπ 25, 2012 4:56 am

Ω ναι Ρέα, συμφωνώ απόλυτα! Το ιδανικό μαλακτικό για όλα τα μαλλιά είναι κάποιος τύπος λαδιού βλ. ελαιόλαδο, λάδι καρύδας, αμυγδαλέλαιο στις άκρες των μαλλιών μας ιδανικά πριν το λούσιμο να μείνει λίγο στα μαλλιά.

mikio

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πράσινη μαμά! Empty Απ: Πράσινη μαμά!

Δημοσίευση από mikio Τρι Σεπ 25, 2012 5:30 am

Όταν το πάθημα δε σου γίνεται μάθημα και γράφεις την γκουμούτσα, πατάς αποστολή και πέφτει το δίκτυο και το χάνεις είναι για πολλά τραβήγματα μαλλιών! Πάμε παρακάτω συνοπτικά αυτή τη φορά!

ΒΡΕΦΙΚΑ ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΑ

Περιέχουν σαπούνι οπότε τα χρησιμοποιούμε όταν παίρνουμε τα πολλά-πολλά γιατί μετά θα πλύνουμε τον πωπουδάκο.

1 ρολό χαρτί κουζίνας το γίγας το σκληρό
2-2,5 κούπες νερό ζεστό
2 κουταλιές σαπούνι βρεφικό ή άλλο επιλογής σας
2 κουταλιές λάδι βρεφικό ή επιλογής σας
4-5 σταγόνες αιθέριο έλαιο τεϊόδεντρου

Ο σύζυγος μας κόβει στη μέση το χαρτί κουζίνας γιατί είναι πιθανό να μη βρούμε τετράγωνο ή κυλινδρικό τάπερ που να χωράει ολόκληρο το χαρτί όρθιο. Αν βρείτε να μου το πείτε και να το κάνετε ολόκληρο απλά διπλασιάζοντας τη δόση των υγρών.
Ανακατεύετε τα υγρά προσθέτοντας το αιθέριο έλαιο στο τέλος που θα έχουν κρυώσει και γίνει χλιαρά. Περιχύνετε με το μείγμα το ρολό, όσο πάρει με το μάτι. Αν είναι πολύ το μείγμα μην το κάνετε να σουρώνει το ρολό, αν είναι λίγο προσθέστε λίγο ακόμα. Βγάζετε με προσοχή το μεσαίο σκληρό χαρτόνι του ρολού και χρησιμοποιείτε τα μωρομάντηλα αρχίζοντας από το κέντρο.

Εναλλακτικά χρησιμοποιείτε χαρτοβάμβακα που είναι σαν μεγάλες ορθογώνιες χαρτοπετσέτες και τα αποθηκεύετε σε ορθογώνιο τάπερ.

Το σκληρό χαρτί κουζίνας γίνεται μια χαρά απαλό, μη φοβηθείτε για το δέρμα του μωρού.
Μακριά από ζέστη και ήλιο.
Το έλαιο τεϊόδεντρου είναι απόλυτα φιλικό για το δέρμα και δρα ως φυσικό συντηρητικό για μη χαλάσουν τα μωρομάντηλά σας που δεν περιέχουν χημικά συντηρητικά.

Να θυμηθώ να κάνω copy για να μην την ξαναπάθω!!!!

mikio

Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 4 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης