Mothers For Ever-Mamadospito-Μαμαδοσπιτο
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
tinascraft.com
Image hosted by servimg.com
goneisonline
Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) 110
Πρόσφατα Θέματα
» ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!! ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!!!ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ!!!!!!!!
από BokSurat Τετ Ιουλ 23, 2014 11:46 pm

» Γάλα novalac ar digest
από mariantaki Τρι Απρ 01, 2014 8:41 am

» ζηταω καροτσι,relax,ρουχαλακια και λοιπα ειδη για νογεννητο αγορακι
από violetta13 Τετ Μαρ 19, 2014 3:18 am

» Χαρίζω μάρσιπο Chicco
από violetta13 Τετ Μαρ 19, 2014 3:06 am

» ΠΟΙΗΜΑΤΑΚΙ ΓΙΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ
από BokSurat Τετ Φεβ 26, 2014 1:47 am

» xarizo gala neomil to 1
από μαρω Κυρ Φεβ 09, 2014 6:47 pm

» ΠΟΣΟ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΝΤΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ???
από Rea Τετ Ιαν 29, 2014 4:34 am

» Πεθερα για γερα νευρα
από Rea Τετ Ιαν 29, 2014 4:32 am

» Καλησπερα σε ολες τις μαμαδες!!!
από Ladycat Δευ Δεκ 16, 2013 12:30 pm

» πωληση καλλυντηκων απο το internet
από aristea_85 Τρι Δεκ 03, 2013 4:03 am

» Διαγωνισμός
από SEAGULL11 Πεμ Νοε 21, 2013 9:00 am

» ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΗΛΑΖΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΙ ΓΑΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΕΙΝΑΙ 1 ΜΗΝΩΝ
από BIBIAN Πεμ Νοε 07, 2013 2:58 am

» ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥΤΕΚΝΗ ΑΝΕΡΓΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΕ 6 ΠΑΙΔΙΑ ΖΗΤΑΩ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΤΡΟΦΙΜΑ Η ΡΟΥΧΑ
από BIBIAN Πεμ Νοε 07, 2013 2:54 am

» Νέος διαγωνισμός με δώρο 20 χωνάκια γεμάτα ζαχαρωτά!!!
από elfoula Σαβ Νοε 02, 2013 6:51 am

» δεν λειτουργει το φορουμ δεν βλεπω μανουλες μεσα
από Ladycat Παρ Οκτ 25, 2013 3:18 pm

follow us
translator

mamdospito
greek-sites.gr
greek-sites.gr - Κατάλογος Ελληνικών Ιστοσελίδων
ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
steliosmusic

Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..)

+3
giotaki83
VAMPIRE
geonutr
7 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) Empty Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..)

Δημοσίευση από geonutr Πεμ Απρ 07, 2011 8:37 am

Λοιπον,επειδη εχω ακουσει τοσα κ τοσα,σας γραφω τα σεμιναρια που κανω στους πελατες μου στην εκπαιδευση τους..Τα παρακατω ειναι εξτρα απο τις σπουδες μου κ τα παρακολουθησα μεσω του Εθνικου κεντρου διατροφικων διαταραχων της Μ.Βρετανιας..

Καθομαστε στο τραπεζι κ τρωμε..εχουμε αναρωτηθει ποτε τι συμβαινει στον οργανισμο μας?
Η πρωτη διεργασια συμβαινει στο αιμα μας..
Η κατανάλωση φαγητού προκαλεί παραγωγή
γλυκόζης στο αιμα.. Συγχρονως,στο παγκρεας παραγεται μια ορμονη,η ινσουλινη,η οποία εχει την ικανοτητα να μεταφερει τη γλυκοζη απο το αιμα στα κυτταρα κ την μετατρεπει σε ενεργεια (για να γινω κατανοητη,η γλυκοζη ειναι το σακχαρο που ξερουμε,που αν ειναι πολυ στο αιμα εχουμε διαβητη,οκ?).
Τι συμβαινει στον εγκεφαλο μας?
Τα α)αμινοξεα (πρωτεινες) β)βιταμινη C γ)βιταμινες του συμπλεγματος Β(Β6 ειδικα)
βοηθουν να παραχθει η ινσουλινη κ ολα μαζι παραγουν μια ουσια που λεγεται σεροτονινη.Αυτη η ουσια ειναι υπευθυνη για την ψυχικη μας ισορροπια κ ηρεμια αλλα και για το αισθημα πεινας-κορεσμου(δηλαδη χόρτασα).
Το παραπανω συστημα παραγωγης σεροτονινης ειναι διαταραγμενο σε ατομα που εχουν κανει πολλες προσπαθειες να χάσουν βάρος με ανορθοδοξες ή πολλες διαιτες.
Για να επανελθει σε φυσιολογικη λειτουργια το συστημα πεινας κορεσμου απαιτουνται δυο μήνες-τουλαχιστον-σωστης διατροφης.Η μη τηρηση της σωστης διατροφης κ σωστων συνδυασμων τροφων σε ΚΑΘΕ γευμα προσθετει επιπλεον χρονο (π.χ. μια μερα την καταστρεφεις με αφαγια ή χημικες διαιτες ή διαιτες αποτοξινωσης?πας μια εβδομαδα πισω..).
Πιο αναλυτικα:
Ας υποθεσουμε οτι τρωμε μια κανονικη ποσοτητα φαγητου (πχ 1 πιατο),και αυτη φτιαχνει 10 μοναδες σεροτονινης (100%)->ολα οκ,ειμαστε κ ηρεμοι συναισθηματικα κ ψυχικα αλλα εχουμε χορτασει κιολας.
Αν φαμε λιγοτερη μεριδα απο αυτη που εχουμε αναγκη (π.χ. 2/3 πιατου) τοτε φτιαχνουμε 7 μοναδες (70%) σεροτονινης με αποτελεσμα?αγχος,αυπνια(απο πεινα),νευρα(θα τα σπασω ολα!),στρες.. (μη μου πειτε οτι δε τα νιωθετε οταν κανετε αυτες τις διαιτες?? ).. κ αντε πες,αν εισαι στην αρχη μιας "δυσκολης" διαιτας εχεις τον αερα του ξεκινηματος-"θα χασω κιλα,θα παω τελεια κτλ" στην πορεια ομως μιας κ δε λειτουργει το συστημα ,τα παρατας ολα..
Αν τωρα φαμε διπλασσια ποσοτητα (2 πιατα),τι γινεται?Αυξανεται η γλυκοζη στο αιμα,αυξανονται πολυ κ οι μοναδες σεροτονινης (200%),που αντι αυτο να ειναι καλο,αντιθετως,προκαλει νυστα,κακη διαθεση κ καταθλιψη (πχ.μετα απο μια πιαταρα μακαροναδα με τα ολα της δε σε πιανει μια νυστα,αλλο πραμα? ή τρως πολυ κ μετα λες,τι ηθελα κ το 'φαγα? )..δεν τελειωνουμε εδω..η ινσουλινη (η ορμονη που λεγαμε παραπανω...) δε μπορει να οδηγησει το περισσευμα γλυκοζης στα κυτταρα για ενεργεια κ ετσι "προτιμαει" να την πηγαινει στα λιποκυτταρα για αποθηκευση..δυστυχως..
Στις περισσοτερες διαιτες συμβαινει η 2η κ μετα η 3η περιπτωση κ αντε παλι τα ιδια-δηλαδη κοβω φαγητο-πειναω-τρωω πολυ-κοβω φαγητο.. (γι αυτο λεω οτι η πεινα παχαινει)..Στις πρωτεινικες διαιτες ,τις διαιτες μονοφαγιας, ή αυτες με τα υποκαταστατα εχουμε ΠΛΗΡΗ αποδιοργανωση του συγκεκριμενου μηχανισμου-δηλαδη το στομαχι ειναι χορτατο αλλα το μυαλο εξακολουθει να πειναει...
Σκοπος ειναι να προσπαθουμε να κανουμε διατροφη για μειωση βαρους με τετοιο τροπο ωστε να παραγουμε τις μεγιστες δυνατες μοναδες σεροτονινης..
Πως θα το φτιαξουμε αυτο το ατιμο,θα μου πεις..κοιτα
Ενα μεγαλο μερος εξαρταται απο το πρωινο..το 30% της σεροτονινης εξασφαλιζεται με το σωστο πρωινο γευμα..παρακατω θα γραψω τους συνδυασμους..
Θα υπαρχουν γευματα 3 κυρια (πρωι-μεσημερι-βραδυ) κ ενδιαμεσα αναλογα με τις ωρες που ημαστε ξυπνιοι (απο 1,5-3 ωρες το γευμα,δε θα περναμε το 3ωρο χωρις γευμα,εστω κ μια μπουκια)
Σημαντικο επισης να ξερετε οτι η διαδικασια παραγωγης σεροτονινης θελει ενα 20 λεπτο να γινει..αν περασει το 20 λεπτο κ πεινατε φατε λιγο ακομα..
Για να καταλαβετε ποσο σημαντικη ειναι αυτη η ουσια θα πρεπει να γνωριζετε οτι εμπεριεχεται σε μερικα απο τα πιο ακριβοπληρωμενα κ γνωστα φαρμακα ψυχικων ασθενειων (σεροτοενεργικα φαρμακα)-δε γραφω μαρκες..κ ενω μπορουμε να τη φτιαξουμε τρωγοντας σωστα εμεις χαπακωνομαστε...(η τροφη=το φαρμακο σου)

Συνδυασμοι-τριαδες
πρωινο:
φρουτο ή χυμος + γαλα/γιαουρτι/τυρι/ζαμπον/καρυδια/αυγο +δημητριακα/ψωμι/παξιμαδι/αψητοι ξηροι καρποι/ταχινι
παραδειγμα γαλα+δημητριακα+ξερο φρουτο
μεσημεριανο :
λαχανικα (ωμα/βραστα/ψητα) +ψαρι/κοτοπουλο/κρεας/αυγο/τυρι +πατατα/ρυζι/μακαρονια/ψωμι/παξιμαδι/οσπρια
παραδειγμα μπριζολα+σαλατα+ψωμι
Βραδινο :
οπως το πρωινο ή το μεσημεριανο
ενδιαμεσα φρουτα και σνακ

Καθε γευμα για να ειναι πληρες χρειαζεται κατι κ απο τα 3

Ακουω ,η μαλλον διαβαζω εντυπωσεις

Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) 9k=
geonutr
geonutr

Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2011
Ζώδια : Κριός Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθηνα (προς το παρον)

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) Empty Απ: Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..)

Δημοσίευση από VAMPIRE Πεμ Απρ 07, 2011 8:59 am

βρε γκεο μου με αγχωσες τωρα!!
εγω κανω 3 γευματα την ημερα πρωι κανονικο μεσημερι κανονικο και απογευμα τσιμπαω πολυ λιγο ισα ισα για να πω οτι κατι εφαγα.
αμα φαω 5 φορες αντι να χασω θα βαλω κιολας Embarassed
ναι οκ ξερω παιρνει μπροστα ο μεταβολισμος γιατι εχει κατι να''καψει''
ΑΛΛΑ οι θερμιδες?που τις πας αυτες?σημερα ειδικα εχω γουρουνιασει πρωι και μεσημερι.αμα φαω κιαλλο θα παρω κιαλλες θερμιδες που δεν πρεπει να παρω παραπανω!!!
VAMPIRE
VAMPIRE

Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011
Ζώδια : Ιχθύς Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : Germany Gütersloh

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) Empty Απ: Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..)

Δημοσίευση από geonutr Πεμ Απρ 07, 2011 9:18 am

νομιζω οτι πρεπει να ξαναδιαβασεις το κειμενοοοοοοοο
geonutr
geonutr

Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2011
Ζώδια : Κριός Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθηνα (προς το παρον)

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) Empty Απ: Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..)

Δημοσίευση από VAMPIRE Πεμ Απρ 07, 2011 9:39 am

ναι ρε παιδι μου ρωταω εγω τωρα.πες λεμε οτι σημερα το μεσημερι εφαγα 2 κομματαρες παστιτσιο=1200 θερμιδες(συμφωνα με το θερμιδομετριτη) αν φαω αλλες 2 φορες μεχρι το βραδυ τοτε παει .αυτο λεω
VAMPIRE
VAMPIRE

Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011
Ζώδια : Ιχθύς Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : Germany Gütersloh

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) Empty Απ: Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..)

Δημοσίευση από geonutr Πεμ Απρ 07, 2011 10:28 am

παιδι μου ο θερμιδομετρητης δεν ξερει πως μαγειρευεις εσυ το παστιτσιο αλλα ξερει πως το εχει μαγειρεμενο εκεινος!!μη στηριζεσαι σε αυτον..μπορω να σου φτιαξω μουρλια παστιτσιο με τις μισες θερμιδες!!
ειπαμε,οσο τρως καις,αν φας ενα κομματι παστιτσιο και ενα πιατο σαλατα που στο καλο θα βρεις χωρο στο στομαχι σου για 2ο κομματι???
οσο τρωμε (σωστα) καιμε...
geonutr
geonutr

Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2011
Ζώδια : Κριός Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθηνα (προς το παρον)

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) Empty Απ: Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..)

Δημοσίευση από VAMPIRE Πεμ Απρ 07, 2011 11:28 am

για πες παστιτσιο με μισες θερμιδες!!!!
VAMPIRE
VAMPIRE

Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011
Ζώδια : Ιχθύς Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : Germany Gütersloh

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) Empty Απ: Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..)

Δημοσίευση από giotaki83 Πεμ Απρ 07, 2011 11:40 am

Γκέο να'σαι καλά κορίτσι μου!!!!!!!!!!!!!
Είσαι κατατοπιστικότατη και με βοηθάει πολύ να ξέρω πως λειτουργεί το όλο θέμα. Μήπως να έγραφες κανένα βιβλιαράκι;;; Θα κάνεις χρυσές δουλειές!!!!
giotaki83
giotaki83

Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2011
Τόπος : SALONIKA FTWXOMANA

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) Empty Απ: Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..)

Δημοσίευση από joan80 Πεμ Απρ 07, 2011 11:49 am

Εγώ έχω θέμα με το πρωινό. Χρόνια τώρα πίνω γαλα μόνο. Δεν μπορώ να φαω τίποτα άλλο. Και μην με βαρέσετε, αλλα βαζω μεσα ζαχαρη και κακάο. Οι κακες συνήθειες δύσκολα κόβονται.
joan80
joan80
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Υδροχόος Κατσίκα
Ηλικία : 44
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) Empty Απ: Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..)

Δημοσίευση από geonutr Πεμ Απρ 07, 2011 11:54 am

giotaki83 έγραψε:Γκέο να'σαι καλά κορίτσι μου!!!!!!!!!!!!!
Είσαι κατατοπιστικότατη και με βοηθάει πολύ να ξέρω πως λειτουργεί το όλο θέμα. Μήπως να έγραφες κανένα βιβλιαράκι;;; Θα κάνεις χρυσές δουλειές!!!!
μπααααααα,ειναι τοσοι πολλοι αυτοι που βγαζουν βιβλια...το δικο μου θα παρουν???χαχαχαχα

joan80 έγραψε:Εγώ έχω θέμα με το πρωινό. Χρόνια τώρα πίνω γαλα μόνο. Δεν μπορώ να φαω τίποτα άλλο. Και μην με βαρέσετε, αλλα βαζω μεσα ζαχαρη και κακάο. Οι κακες συνήθειες δύσκολα κόβονται.
αφου το πινεις ετσι,δεν πειραζει..απλα προσπαθησε να κανεις τριαδες (εμεις τις λεμε αγιες τριαδες,χαχαχαχαα)
geonutr
geonutr

Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2011
Ζώδια : Κριός Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθηνα (προς το παρον)

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) Empty Απ: Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..)

Δημοσίευση από joan80 Πεμ Απρ 07, 2011 11:56 am

Επίσης σπάνια τρωω φρούτα (θα φαω ξύλο στο τέλος, το βλέπω). Πίνω όμως πορτοκαλάδα. Μπορώ να την πιώ μετα από καμιά ωρίτσα μετα το γάλα ή θα θεωρηθεί αλλο γεύμα;
joan80
joan80
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Υδροχόος Κατσίκα
Ηλικία : 44
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) Empty Απ: Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..)

Δημοσίευση από geonutr Πεμ Απρ 07, 2011 11:57 am

για το παστιτσιο...βαζεις μακαρονια που δεν τα εχεις βρασει καλα (να βαστανε αρκετα) και δεν τα καις με βουτυρατα (χαχα)..ο κιμας να ειναι απο απαχο κομματι (μπορεις να κανεις και κιμα απο μισο μοσχαρι μισο χοιρινο μπουτι)..και η μπεσαμελ με λαιτ βιταμ (μαργαρινη τελος παντων),αλευρι,ελαφρυ γαλα και ετοιμο το λαιτ παστιτσιο..και τον μουσακα εγωτον κανω με φουρνισμενες πατατες και μελιτζανες (καμμια διαφορα γευσης ,κλασεις λιγοτερες θερμιδες)
geonutr
geonutr

Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2011
Ζώδια : Κριός Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθηνα (προς το παρον)

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) Empty Απ: Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..)

Δημοσίευση από geonutr Πεμ Απρ 07, 2011 11:58 am

μεχρι 30 λεπτα,εισαι οκ..οχι παραπανω
geonutr
geonutr

Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2011
Ζώδια : Κριός Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθηνα (προς το παρον)

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) Empty Απ: Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..)

Δημοσίευση από VAMPIRE Πεμ Απρ 07, 2011 12:08 pm

geonutr έγραψε:για το παστιτσιο...βαζεις μακαρονια που δεν τα εχεις βρασει καλα (να βαστανε αρκετα) και δεν τα καις με βουτυρατα (χαχα)..ο κιμας να ειναι απο απαχο κομματι (μπορεις να κανεις και κιμα απο μισο μοσχαρι μισο χοιρινο μπουτι)..και η μπεσαμελ με λαιτ βιταμ (μαργαρινη τελος παντων),αλευρι,ελαφρυ γαλα και ετοιμο το λαιτ παστιτσιο..και τον μουσακα εγωτον κανω με φουρνισμενες πατατες και μελιτζανες (καμμια διαφορα γευσης ,κλασεις λιγοτερες θερμιδες)
ααα δηλαδη λαιτ γαλα λαιτ βουτυρο και μακαρονια χωρις να ειναι βουτυρωμενα!!\
να σου πωωω!!!εδω τον κιμα τον πουλανε ετοιμο.δε μπορω δηλαδη να παω να πω θελω αυτο το κρεας να το κανετε κιμα! Sad κανενα κολπακι για να μη γινει πολυ παχυντικος υπαρχειιιιι?
επισηςςς ειχα κανει πολυυυυυ παλια μουσακα φουρνιστο και ειχε βγει χαλια!!! Crying or Very sad αλλα μιλαμε πολυ παλια πριν 5 χρονια οταν η ραφαελα ηταν μωρο! βεβαια τοτε ημουν και αρχαρια στη μαγειρικη..παντως η πατατες ειχαν βγει οκ αλλα η μελιτζανα ηταν τελειως στεγνη και εκανε 2 ωρες να ψηθει!!!ωμη την βαζεις στο ταψι η την βραζεις λιγο πρωτα?η μπεσαμελ το ιδιο λαιτ ετσι?
VAMPIRE
VAMPIRE

Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011
Ζώδια : Ιχθύς Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : Germany Gütersloh

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) Empty Απ: Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..)

Δημοσίευση από Thaumataki Πεμ Απρ 07, 2011 12:15 pm

Ρε μη μιλατε για φαγια! Ειμαι σε διαιτα!!!!!
Αχ τωρα λιγουρευτηκα μοσχαρακι σοταρισμενο με σογια σως και πιλαφακι!!!
Thaumataki
Thaumataki

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Λέων Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : New Delhi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) Empty Απ: Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..)

Δημοσίευση από VAMPIRE Πεμ Απρ 07, 2011 12:18 pm

εγω θελω πιτσα
VAMPIRE
VAMPIRE

Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011
Ζώδια : Ιχθύς Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : Germany Gütersloh

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) Empty Απ: Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..)

Δημοσίευση από Thaumataki Πεμ Απρ 07, 2011 12:20 pm

Αχ πιτσα ναι!
Με μπεϊκον, ζαμπον, φρεσκια τοματα και μανιταρια!!!!!
Thaumataki
Thaumataki

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Λέων Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : New Delhi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) Empty Απ: Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..)

Δημοσίευση από VAMPIRE Πεμ Απρ 07, 2011 12:22 pm

να σκασεις
VAMPIRE
VAMPIRE

Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011
Ζώδια : Ιχθύς Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : Germany Gütersloh

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) Empty Απ: Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..)

Δημοσίευση από geonutr Πεμ Απρ 07, 2011 12:22 pm

Dimitra83 έγραψε:
geonutr έγραψε:για το παστιτσιο...βαζεις μακαρονια που δεν τα εχεις βρασει καλα (να βαστανε αρκετα) και δεν τα καις με βουτυρατα (χαχα)..ο κιμας να ειναι απο απαχο κομματι (μπορεις να κανεις και κιμα απο μισο μοσχαρι μισο χοιρινο μπουτι)..και η μπεσαμελ με λαιτ βιταμ (μαργαρινη τελος παντων),αλευρι,ελαφρυ γαλα και ετοιμο το λαιτ παστιτσιο..και τον μουσακα εγωτον κανω με φουρνισμενες πατατες και μελιτζανες (καμμια διαφορα γευσης ,κλασεις λιγοτερες θερμιδες)
ααα δηλαδη λαιτ γαλα λαιτ βουτυρο και μακαρονια χωρις να ειναι βουτυρωμενα!!\
να σου πωωω!!!εδω τον κιμα τον πουλανε ετοιμο.δε μπορω δηλαδη να παω να πω θελω αυτο το κρεας να το κανετε κιμα! Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) 506945 κανενα κολπακι για να μη γινει πολυ παχυντικος υπαρχειιιιι?
επισηςςς ειχα κανει πολυυυυυ παλια μουσακα φουρνιστο και ειχε βγει χαλια!!! Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) 244174 αλλα μιλαμε πολυ παλια πριν 5 χρονια οταν η ραφαελα ηταν μωρο! βεβαια τοτε ημουν και αρχαρια στη μαγειρικη..παντως η πατατες ειχαν βγει οκ αλλα η μελιτζανα ηταν τελειως στεγνη και εκανε 2 ωρες να ψηθει!!!ωμη την βαζεις στο ταψι η την βραζεις λιγο πρωτα?η μπεσαμελ το ιδιο λαιτ ετσι?
για τον κιμα...ναι,μαγειρεψε τον με 1 κ.σούπας λαδι (θα βγαλει δικο του λαδι)..τις πατατες και τις μελιτζανες τις βαζεις σε λαδοκολλα και τα ψηνεις πρωτα με ελαχιστο λαδακι πασαλειμμενα..να παρουν χρωμα και μετα τα φτιαχνεις μουσακα!
geonutr
geonutr

Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2011
Ζώδια : Κριός Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθηνα (προς το παρον)

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) Empty Απ: Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..)

Δημοσίευση από geonutr Πεμ Απρ 07, 2011 12:23 pm

εχω λαιτ συνταγη και για πιτσααααααα.....παρτε πιτουλες για σουβλακια και βαλτε πανω κετσαπ,πιπερι,ριγανη,1 φετα γαλοπουλα/1 1/2 φετα τυρι που λιωνει,μανιταρια-πιπερια-ντοματα οσο θελετε και βουαλα..νοστιμοτατη κ υγιεινοτατη πιτσα!
geonutr
geonutr

Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2011
Ζώδια : Κριός Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθηνα (προς το παρον)

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) Empty Απ: Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..)

Δημοσίευση από VAMPIRE Πεμ Απρ 07, 2011 12:24 pm

αααααααα μαλισταααααααα!!! και να σου πω ,οι μελιτζανες δηλαδη ετσι οπως ειναι κομμενες θα τις βαλω ωμες στο ταψι μονο αλειμενες με λαδι?και θα γινουν μαλακες η θα γινουν πετρα?επισης ποση ωρα κανουν να γινουν?γιατι εγω τις ειχα πανω απο 2 ωρες και ηταν ακομα ωμες γκρρρρ
VAMPIRE
VAMPIRE

Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011
Ζώδια : Ιχθύς Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : Germany Gütersloh

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) Empty Απ: Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..)

Δημοσίευση από Thaumataki Πεμ Απρ 07, 2011 12:24 pm

Ακους μητσο?????
Τι θα λεγες για μια κρεπα σοκολατα-μπισκοτο-φραουλες και λιγο baileys??????
Thaumataki
Thaumataki

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Λέων Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : New Delhi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) Empty Απ: Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..)

Δημοσίευση από VAMPIRE Πεμ Απρ 07, 2011 12:24 pm

geonutr έγραψε:εχω λαιτ συνταγη και για πιτσααααααα.....παρτε πιτουλες για σουβλακια και βαλτε πανω κετσαπ,πιπερι,ριγανη,1 φετα γαλοπουλα/1 1/2 φετα τυρι που λιωνει,μανιταρια-πιπερια-ντοματα οσο θελετε και βουαλα..νοστιμοτατη κ υγιεινοτατη πιτσα!
αντι για κετσαπ αμα βαλουμε πουμαρο πειραζει?
VAMPIRE
VAMPIRE

Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011
Ζώδια : Ιχθύς Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : Germany Gütersloh

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) Empty Απ: Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..)

Δημοσίευση από joan80 Πεμ Απρ 07, 2011 12:25 pm

Εγώ έφαγα τέσσερα κομμάτια πίτσα για βραδινό και πριν από λίγο χτύπησα και κάτι πουρακια. και με αυτα αποχωρώ και παω να ταισω τον μικρό.
joan80
joan80
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Υδροχόος Κατσίκα
Ηλικία : 44
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) Empty Απ: Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..)

Δημοσίευση από Thaumataki Πεμ Απρ 07, 2011 12:26 pm

Τ απουρακια να τα βαζετε στη καταψυξη!!!
Παγωνουν και γινονται κολαση!!!!!!!
Thaumataki
Thaumataki

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Λέων Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : New Delhi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..) Empty Απ: Τι συμβαινει στον οργανισμο μας οταν τρωμε..(ή αλλιως οταν το στομαχι ειναι γεματο αλλα το μυαλο πειναει..)

Δημοσίευση από VAMPIRE Πεμ Απρ 07, 2011 12:28 pm

αντε ρε!!!δε το ξερα αυτο για τα πουρακια!!!πωπω με κατεστρεψες τωρα!!και εσυ και η τζοαν!!
γκεοοοο μονο εσυ θα μιλας!
χαχαχαχα
VAMPIRE
VAMPIRE

Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011
Ζώδια : Ιχθύς Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : Germany Gütersloh

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης