Mothers For Ever-Mamadospito-Μαμαδοσπιτο
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
tinascraft.com
Image hosted by servimg.com
goneisonline
Υφασμάτινες πάνες για μωρά - Σελίδα 2 110
Πρόσφατα Θέματα
» ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!! ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!!!ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ!!!!!!!!
από BokSurat Τετ Ιουλ 23, 2014 11:46 pm

» Γάλα novalac ar digest
από mariantaki Τρι Απρ 01, 2014 8:41 am

» ζηταω καροτσι,relax,ρουχαλακια και λοιπα ειδη για νογεννητο αγορακι
από violetta13 Τετ Μαρ 19, 2014 3:18 am

» Χαρίζω μάρσιπο Chicco
από violetta13 Τετ Μαρ 19, 2014 3:06 am

» ΠΟΙΗΜΑΤΑΚΙ ΓΙΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ
από BokSurat Τετ Φεβ 26, 2014 1:47 am

» xarizo gala neomil to 1
από μαρω Κυρ Φεβ 09, 2014 6:47 pm

» ΠΟΣΟ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΝΤΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ???
από Rea Τετ Ιαν 29, 2014 4:34 am

» Πεθερα για γερα νευρα
από Rea Τετ Ιαν 29, 2014 4:32 am

» Καλησπερα σε ολες τις μαμαδες!!!
από Ladycat Δευ Δεκ 16, 2013 12:30 pm

» πωληση καλλυντηκων απο το internet
από aristea_85 Τρι Δεκ 03, 2013 4:03 am

» Διαγωνισμός
από SEAGULL11 Πεμ Νοε 21, 2013 9:00 am

» ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΗΛΑΖΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΙ ΓΑΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΕΙΝΑΙ 1 ΜΗΝΩΝ
από BIBIAN Πεμ Νοε 07, 2013 2:58 am

» ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥΤΕΚΝΗ ΑΝΕΡΓΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΕ 6 ΠΑΙΔΙΑ ΖΗΤΑΩ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΤΡΟΦΙΜΑ Η ΡΟΥΧΑ
από BIBIAN Πεμ Νοε 07, 2013 2:54 am

» Νέος διαγωνισμός με δώρο 20 χωνάκια γεμάτα ζαχαρωτά!!!
από elfoula Σαβ Νοε 02, 2013 6:51 am

» δεν λειτουργει το φορουμ δεν βλεπω μανουλες μεσα
από Ladycat Παρ Οκτ 25, 2013 3:18 pm

follow us
translator

mamdospito
greek-sites.gr
greek-sites.gr - Κατάλογος Ελληνικών Ιστοσελίδων
ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
steliosmusic

Υφασμάτινες πάνες για μωρά

+7
trianmeli
agelaki-007
VAMPIRE
Thaumataki
elenikaram
ΠΟΠΗ
foxy vegan
11 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Υφασμάτινες πάνες για μωρά - Σελίδα 2 Empty Απ: Υφασμάτινες πάνες για μωρά

Δημοσίευση από foxy vegan Τετ Ιουν 08, 2011 7:35 am

Κορίτσια συγνώμη, τώρα το είδα αυτό γιατί δεν προλαβαίνω να μπαίνω τόσο συχνά πλέον. Βάζω 2-3 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεβάντας & 2-3 σταγόνες αιθέριο έλαιο τσαγιόδεντρου & λάδι τζοτζόμπας καμιά φορά και τα αναλύω με αποσταγμένο νερό. Το μίγμα αυτό το βάζω σε 2-3 μπουκαλάκια που ψεκάζουν και το χρησιμοποιώ με τα υφασμάτινα μωρομάντηλα που έχω. Κρατάει πάρα πολύ καιρό. Ψεκάζω και σκουπίζω. Και το μωρό μένει μοσχομυριστό και το δερματάκι του απαλό.

Κάτι που δεν ανέφερα πιο πριν για τις υφασμάτινες πάνες είναι ότι τα μωρά πολύ σπάνια συγκέονται όταν τις φορούν. :-)

Και επειδή είδα ότι υπάρχουν απορίες, εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ βιοδιασπώμενα φύλλα μιας χρήσης που συγκρατούν τα κακά, έτσι απλά τα πετάω στην τουαλέτα και βάζω την πάνα στο καλάθι με τις υπόλοιπες.

Τι να σας πω, και δεύτερο να έκανα πάλι με τις υφασμάτινες θα ήμασταν. Τις καταευχαριστιέμαι.
foxy vegan
foxy vegan

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011

http://www.vegfamily.gr, www.veganforum.gr, www.vegansintages.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υφασμάτινες πάνες για μωρά - Σελίδα 2 Empty Απ: Υφασμάτινες πάνες για μωρά

Δημοσίευση από Rea Τετ Ιουν 08, 2011 8:38 pm

Βρε συ Foxy πολύ ψήνομαι ειδικά με αυτό που έγραψες, ότι χρησιμοποιείς τα βιοδιασπώμενα φύλλα, οπότε δεν τίθεται θέμα γα τα κακά. Που τα βρίσκεις αυτά τα φύλλα;

Και μια ερώτηση και συγνώμη αν σου φαίνεται πολύ ανόητη: τις πάνες πρέπει να τις σιδερώνουμε; (για απολύμανση). Έχω πρέσσα και δεν θα ήταν προβλημα.
Εσύ πόσες πάνες έχεις συνολικά για να κάνεις τη δουλειά σου;
Με τι απορρυπαντικό τις πλένεις;
Στις διακοπές (πχ σε ξενοδοχειο) τις πλένεις στο χέρι φαντάζομαι. Είναι οκ; (από άποψη μπελά)

Φαντάζομαι ότι ακόμα ένα προσόν είναι οι συχνές αλλαγές, οπότε το μωράκι δεν θα μένει με τα τσίσα στον ποπό. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει φόβος διαρροών με 1 φορά που θα κάνει πιπί το ηλεκτράκι μου (πραγματικά δεν ξέρω πόση ποσότητα κάνει πιπί). Το βράδυ πως γίνεται που δεν θα αλλάζει για αρκετές ώρες;;;

Τώρα είδα το θέμα, δεν μπήκα ακόμα στις διευθύνσεις που προτάθηκαν (σε λίγο φεύγω για τη δουλειά), για αυτό και οι απορίες.
Rea
Rea

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011
Ζώδια : Κριός Χοίρος
Ηλικία : 53
Τόπος : Στο χωριό...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υφασμάτινες πάνες για μωρά - Σελίδα 2 Empty Απ: Υφασμάτινες πάνες για μωρά

Δημοσίευση από foxy vegan Σαβ Ιουν 11, 2011 6:54 am

Ρεα πνίγομαι αυτό το σ/κ αλλά θα επανέλθω μέσα στην εβδομάδα να σου απαντήσω αναλυτικά! :-)
foxy vegan
foxy vegan

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011

http://www.vegfamily.gr, www.veganforum.gr, www.vegansintages.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υφασμάτινες πάνες για μωρά - Σελίδα 2 Empty Απ: Υφασμάτινες πάνες για μωρά

Δημοσίευση από foxy vegan Δευ Ιουν 20, 2011 10:16 am

Άργησα αλλά ήρθα χεχε

Rea έγραψε:Βρε συ Foxy πολύ ψήνομαι ειδικά με αυτό που έγραψες, ότι χρησιμοποιείς τα βιοδιασπώμενα φύλλα, οπότε δεν τίθεται θέμα γα τα κακά. Που τα βρίσκεις αυτά τα φύλλα;

Τα βιοδιασπώμενα φύλλα τα είχα βρει εδώ : http://www.mybabycenter.gr/index.php?target=products&product_id=30119 Δεν τα χρειάζεσαι μέχρι να γίνει το μωρό 6 μηνών και να αρχίσει στερεές τροφές γιατί ειδικά τα μωράκια που θηλάζουν τα κακάκια τους διαλύονται στο νερό πολύ γρήγορα.

Rea έγραψε:
Και μια ερώτηση και συγνώμη αν σου φαίνεται πολύ ανόητη: τις πάνες πρέπει να τις σιδερώνουμε; (για απολύμανση). Έχω πρέσσα και δεν θα ήταν προβλημα.
Εσύ πόσες πάνες έχεις συνολικά για να κάνεις τη δουλειά σου;
Με τι απορρυπαντικό τις πλένεις;
Στις διακοπές (πχ σε ξενοδοχειο) τις πλένεις στο χέρι φαντάζομαι. Είναι οκ; (από άποψη μπελά)

Όχι δεν τις σιδερώνουμε. Εγώ το χειμώνα τις ρίχνω στο στεγνωτήριο και το καλοκαίρι έξω στον ήλιο (γίνονται μιλάμε κάτασπρες!). Φαντάζομαι την πρέσσα θα μπρορούσες να την χρησιμοποιήσεις στις υφασμάτινες πάνες prefold. Για τις All-in-one & τις pocket δεν εγκυόμαι. Εμείς χρειαστήκαμε περίπου 24 πάνες, και έβαζα πλυντήριο μέρα παρα μέρα. Απορρυπαντικό από τα βιολογικά - ό,τι πιο αγνό μπορείς να βρεις- και ποτέ μαλακτικό, ή οτιδήποτε άλλο. Εγώ χρησιμοποιώ και λίγο ξύδι στις πλύσεις. Στις διακοπές δεν τις έχουμε χρησιμοποιήσει (μιας που οι διακοπές μας είναι συνήθως υπερατλαντικά ταξίδια και θα με δυσκόλευαν). Ξέρω όμως μαμάδες που το κάνουν.

Rea έγραψε:
Φαντάζομαι ότι ακόμα ένα προσόν είναι οι συχνές αλλαγές, οπότε το μωράκι δεν θα μένει με τα τσίσα στον ποπό. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει φόβος διαρροών με 1 φορά που θα κάνει πιπί το ηλεκτράκι μου (πραγματικά δεν ξέρω πόση ποσότητα κάνει πιπί). Το βράδυ πως γίνεται που δεν θα αλλάζει για αρκετές ώρες;;;
.

Μπορώ να σου πω ότι τις χειρότερες διαρροές τις είχαμε με τις μιας χρήσης. Μιλάμε για φοβερά "ατυχήματα" ειδικά μέσα στο αυτοκίνητο! Με τις υφασμάτινες δεν είχαμε πρόβλημα ποτέ. Το βράδυ βάζεις έξτρα επένδυση ώστε να έχουν ακόμη μεγαλύτερη απορροφητικότητα. Την ημέρα χρησιμοποιούμε τις Bumgenius και το βράδυ αυτές που έχουν φλις επένδυση για να είναι πιο στεγνός ο μικρός.

Ελπίζω να βοήθησα, δες κι εδώ αυτή τη σελίδα έχει πάρα πολλές πληροφορίες μαζεμένες:
http://clothdiaperservice.blogspot.com/
foxy vegan
foxy vegan

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011

http://www.vegfamily.gr, www.veganforum.gr, www.vegansintages.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υφασμάτινες πάνες για μωρά - Σελίδα 2 Empty Απ: Υφασμάτινες πάνες για μωρά

Δημοσίευση από Rea Σαβ Ιουν 25, 2011 9:51 am

Σε ευχαριστώ πάρα πολυ! Φεύγω Δευτέρα για το νησί και θα πειραματιστώ μιας και θα είμαι συνέχεια με το Ηλεκτράκι μου. Σκέφτομαι να κάνω ένα ψευτπλύσιμο σε κάθε πάνα όταν τη βγάζω για να μην σκυλοβρωμάει μέχρι να πλυθεί στο πλυντήριο
Rea
Rea

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011
Ζώδια : Κριός Χοίρος
Ηλικία : 53
Τόπος : Στο χωριό...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υφασμάτινες πάνες για μωρά - Σελίδα 2 Empty Απ: Υφασμάτινες πάνες για μωρά

Δημοσίευση από foxy vegan Σαβ Ιουν 25, 2011 8:51 pm

Δεν βρωμάνε αρκεί να τις βάζεις σε κάδο που αερίζεται (είναι ανοιχτός). ;-)
foxy vegan
foxy vegan

Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2011

http://www.vegfamily.gr, www.veganforum.gr, www.vegansintages.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης