Mothers For Ever-Mamadospito-Μαμαδοσπιτο
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
tinascraft.com
Image hosted by servimg.com
goneisonline
Όλα όσα με έμαθε ο μπαμπάς μου.... 110
Πρόσφατα Θέματα
» ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!! ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!!!ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ!!!!!!!!
από BokSurat Τετ Ιουλ 23, 2014 11:46 pm

» Γάλα novalac ar digest
από mariantaki Τρι Απρ 01, 2014 8:41 am

» ζηταω καροτσι,relax,ρουχαλακια και λοιπα ειδη για νογεννητο αγορακι
από violetta13 Τετ Μαρ 19, 2014 3:18 am

» Χαρίζω μάρσιπο Chicco
από violetta13 Τετ Μαρ 19, 2014 3:06 am

» ΠΟΙΗΜΑΤΑΚΙ ΓΙΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ
από BokSurat Τετ Φεβ 26, 2014 1:47 am

» xarizo gala neomil to 1
από μαρω Κυρ Φεβ 09, 2014 6:47 pm

» ΠΟΣΟ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΝΤΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ???
από Rea Τετ Ιαν 29, 2014 4:34 am

» Πεθερα για γερα νευρα
από Rea Τετ Ιαν 29, 2014 4:32 am

» Καλησπερα σε ολες τις μαμαδες!!!
από Ladycat Δευ Δεκ 16, 2013 12:30 pm

» πωληση καλλυντηκων απο το internet
από aristea_85 Τρι Δεκ 03, 2013 4:03 am

» Διαγωνισμός
από SEAGULL11 Πεμ Νοε 21, 2013 9:00 am

» ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΗΛΑΖΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΙ ΓΑΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΕΙΝΑΙ 1 ΜΗΝΩΝ
από BIBIAN Πεμ Νοε 07, 2013 2:58 am

» ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥΤΕΚΝΗ ΑΝΕΡΓΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΕ 6 ΠΑΙΔΙΑ ΖΗΤΑΩ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΤΡΟΦΙΜΑ Η ΡΟΥΧΑ
από BIBIAN Πεμ Νοε 07, 2013 2:54 am

» Νέος διαγωνισμός με δώρο 20 χωνάκια γεμάτα ζαχαρωτά!!!
από elfoula Σαβ Νοε 02, 2013 6:51 am

» δεν λειτουργει το φορουμ δεν βλεπω μανουλες μεσα
από Ladycat Παρ Οκτ 25, 2013 3:18 pm

follow us
translator

mamdospito
greek-sites.gr
greek-sites.gr - Κατάλογος Ελληνικών Ιστοσελίδων
ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
steliosmusic

Όλα όσα με έμαθε ο μπαμπάς μου....

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Όλα όσα με έμαθε ο μπαμπάς μου.... Empty Όλα όσα με έμαθε ο μπαμπάς μου....

Δημοσίευση από paizoumemazi Σαβ Ιουν 18, 2011 9:48 pm

Βγες έξω και περπάτα...

Με την οικογένεια μου πηγαίναμε πολλά ταξίδια με το αυτοκίνητο όταν ήμουν παιδί... Μετά από τόσες ώρες στο αυτοκίνητο και όταν φτάναμε στον προορισμό μας το μόνο που ήθελα, ήταν να μείνω μέσα σε αυτό. Τι θα μπορούσε να με κάνει να θέλω να βγω έξω;

Ένα ακόμα, λιβάδι με αγριολούλουδα; Ίσως..αυτό να ήταν... Αλλά ο μπαμπάς μου ήταν αυτός που μου έλεγε...βγες έξω απο το αμάξι και πάμε...να ανακαλύψουμε τον κόσμο...να πάρουμε ένα μονοπάτι κι όπου τραβήξει...

Αυτό, μου έχει μείνει...Ακόμα, κι αν είμαι κουρασμένη, θα βγω και θα ακολουθήσω έναν δρόμο....κι όπου με βγάλει...Στη ζωή έτσι κι αλλιώς δεν ξέρεις ποτέ...η ζωή είναι ένα μαγικό ταξίδι ανακάλυψης...

Πέτα χωρίς φτερά

Όταν ταξιδεύαμε για την Μύκονο, κοιτάζαμε από το κατάστρωμα τους γλάρους...Και με έκανε να νιώθω ένα με αυτούς και να πετάω...Του είχα πει κάποτε...θέλω να πετάξω. Μου λέει πέτα...Πώς; Δεν έχω φτερά...Δεν χρειάζεται να έχεις...

Πήγαινε, για κάτι που θέλεις...μην φοβάσαι...

Μην φοβάσαι να δοκιμάσεις κάτι...είναι ένα τόσο απλό μάθημα που μου το έμαθε ο μπαμπάς μου από τότε που ήμουν μικρή....Ας πούμε, όταν ήμουν παιδάκι είχα πάντα τα μαλλιά μου μακριά και μια μέρα μου ήρθε να τα κόψω πολύ κοντά κι εκείνος μου είπε: Πολύ καλά, πήγαινε και κάντο....Δοκίμασε και μην φοβάσαι...την ζωή...

Επίτρεψε στον ευατό σου να κολυμπήσει στα βαθιά...

Ο μπαμπάς μου ήταν αυτός που με έμαθε να κολυμπάω...Με έμαθε πως να αφήνω στην άκρη τους φόβους μου , να χαλαρώνω και να κολυμπάω στα βαθιά που μόνο εκεί, μας άρεσε και στους δύο να κολυμπάμε...Βέβαια, ήταν πάντα εκεί και εάν κουράζουνα γινόταν δελφίνι και στους ώμους του, εγώ, γοργόνα...

Να βρίσκω κουράγιο και πίστη να σηκωθώ στα πόδια μου...

Το βράδυ που έδινα πανελλήνιες εξετάσεις για να μπω στο πανεπιστήμιο ο φόβος και η αγωνία μου είχαν χτυπήσει κόκκινο...Και είχα βάλει, θυμάμαι τα κλάματα και φώναζα δεν μπορώ, δεν θα τα καταφέρω...Σταμάτα να λες ότι δεν θα τα καταφέρεις... δεν την θέλω αυτήν την λέξη...και έτσι μπορεί να γκρινιάζω πολλές φορές...ότι δεν θα τα καταφέρω...αλλά δεν σταματάω να πιστεύω στον εαυτό μου και δεν σβήνει η πίστη και η αφοσίωση στο στόχο μου μέχρι να τον πετύχω...

Να αγαπάς τον πλούτο της αγάπης

Μεγάλωσα σε μια οικογένεια που οι γονείς μου με αγαπάνε πολύ και έμαθα οτι ο μεγαλύτερος πλούτος σε μία οικογένεια είναι η αγάπη...

Η αποτυχία είναι ο καλύτερος δάσκαλος...

Δεν τα καταφέρνω πάντα...αλλά ήταν και είναι εκεί να μου θυμίζει να μαθαίνω από τα λάθη μου...κι όσο κι αν κάποιες φορές να αντιδρώ σε αυτά που μου λέει..ξέρω την αλήθεια και μαθαίνω από τα λάθη μου και τις αποτυχίες μου...

Περιμένε να βρεις τον κατάλληλο άνθρωπο που θα περπατήσετε μαζί στην ζωή...

Ο μπαμπάς μου με έμαθε οτι ο κατάλληλος άνθρωπος θα είναι εκεί για μένα και θα αγωνίζεται και θα με αγαπάει για αυτό που είμαι...Και είχε δίκιο με τον άντρα μου είμαστε μαζί τόσα χρόνια και θα είμαστε μαζί πολλά πολλά ακόμα...να βλέπουμε το παιδί μας να ανθίζει στη ζωή...

Μην σταματάς να περπατάς...

Κάναμε πάντα μεγάλες βόλτες...και τα ποδαράκια μου ήταν μικρά και τα δικά του βήματα, φάνταζαν μεγάλα...και μου έλεγε μην σταματάς να περπατάς...και αυτό κάνω...μπορεί να φοβάμαι έναν κόσμο που τον κάναμε αυλή των θαυμάτων...μπορεί να με κουράζει ο τόσος θόρυβος χωρίς αξία γύρω μου...αλλά δεν σταματάω να περπατάω...και έχω μέσα μου πίστη κι όνειρο....για τη ζωή...για την οκογένειά μου...


Θέλω πολύ κάποτε και η κόρη μου να πει για τον μπαμπά της τα ίδια και πιο πολλά...και είμαι σίγουρη οτι θα το κάνει...γιατί την μαθαίνει να γελάει, να παίζει και ίσως, το πιο σημαντικό στον κόσμο, να αγαπάει και να σέβεται τον εαυτό της...Χρόνια Πολλά σε όλους τους μπαμπάδες του κόσμου...που με ένα βλέμμα και χαμόγελό τους σου λένε... Πάρε μια ανάσα...βγες έξω και περπάτα...Μην φοβάσαι να ονειρεύεσαι...η ζωή είναι ένα μονοπάτι αυτογνωσίας...ας το ακολουθήσουμε....με όλη μας την ψυχή...κι οτι δεν μας κάνει ας το αλλάξουμε...

paizoumemazi

Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλα όσα με έμαθε ο μπαμπάς μου.... Empty Απ: Όλα όσα με έμαθε ο μπαμπάς μου....

Δημοσίευση από vassiliki Κυρ Ιουν 19, 2011 12:05 am

χρόνια πολλά στους μπαμπάδες μας! τι ωραίο κείμενο! και εγώ μόνιμα "ερωτευμένη" με τον μπαμπά μου...
vassiliki
vassiliki
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011
Ζώδια : Τοξότης Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γιάννενα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλα όσα με έμαθε ο μπαμπάς μου.... Empty Απ: Όλα όσα με έμαθε ο μπαμπάς μου....

Δημοσίευση από agelaki-007 Κυρ Ιουν 19, 2011 1:29 am

κοριτσια ημουν και εγω ερωτευμενη με τον μπαμπα μου οταν εφευγε ταξιδια ηθελα να φευγω μαζι του , ξυλο απο εκεινον δεν ειχα φαει ποτε , συνεχεια τον πειραζα σαν ζουζουνι που ημουν μικρη ποτε δεν με μαλωνε , νυφη εκλαιγα και δεν μπορουσα στην εκκλησια να σταθω , και τωρα μου λειπει παρα πολλη και θα τον θελω κοντα μου αλλα ειναι εκει ψηλα και νοιωθω οτι με προσεχει και ειναι ο αγγελος μου ! χρονια πολλα μπαμπακα μου και ας μην με ακους
agelaki-007
agelaki-007

Ημερομηνία εγγραφής : 03/03/2011
Ζώδια : Ιχθύς Γάτα
Ηλικία : 49
Τόπος : καλλιθεα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλα όσα με έμαθε ο μπαμπάς μου.... Empty Απ: Όλα όσα με έμαθε ο μπαμπάς μου....

Δημοσίευση από paizoumemazi Κυρ Ιουν 19, 2011 4:04 am

Θα είναι πάντα κοντά σου και θα σε ακούει...Θα βλέπει κάθε χαμόγελο και χαρά σου...

paizoumemazi

Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλα όσα με έμαθε ο μπαμπάς μου.... Empty Απ: Όλα όσα με έμαθε ο μπαμπάς μου....

Δημοσίευση από Ladycat Κυρ Ιουν 19, 2011 2:19 pm

μου λειπεις μπαμπα!!!!!!!!!!!!!
Ladycat
Ladycat
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2011
Ζώδια : Αιγόκερως Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Στο γατοσπιτο

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλα όσα με έμαθε ο μπαμπάς μου.... Empty Απ: Όλα όσα με έμαθε ο μπαμπάς μου....

Δημοσίευση από ???????? Κυρ Ιουν 19, 2011 11:15 pm

μολις ειδα το θεμα εβαλα τα κλαματα και φοβηθηκα να γραψω....
τον εχασα πριν 10 χρονια, ημουν 22... δεν ειδε ουτε γαμο, ουτε εγγονια, καμια χαρα δεν του δωσα απ τις λεγομενες χαρες... ο μπαμπας μου ηταν μεγαλος σε ηλικια οταν γεννηθηκα ηταν 55...παρ ολα αυτα μεγαλωσα πιο καλα απ ολα τα γνωστα μου παιδια, με περισσοτερη εμπιστοσυνη, με πιο μεγαλη ελευθερια, μοναχοπαιδι μεν, αλλα οχι κακομαθημενο...οτι ειμαι το οφειλω στον πατερα μου...

φοβοταν ισως λογω ηλικιας οτι θα μεινω γρηγορα μονη μου και με εκανε αληθινο αντρακι...απο 10 χρονω με εβαζε στα ποδια του στο χωριο και με μαθαινε να οδηγαω....εκανε τοσες θυσιες για να παω σε ενα σωρο σχολεια, μουσικες και ξενες γλωσσες....οταν ολοι πιστευαν οτι λεω ψεμματα, ο μπαμπας μου πιστεψε οτι ειχα μαθει ισπανικα απ τα μεξικανισα σηριαλ και με εστειλε να δωσω το πτυχιο για διδασκαλια και οταν το πηρα.... πωπω πως εκανε....17 χρονω με αφησε να παω ολομοναχη στο Μεξικο που ηταν το ονειρο μου σε φιλη μου μεν, αλλα υπεγραψε για να παω λεγοντας στη μαμα μου οτι θα παω στην Ισπανια (χιχιχι) γιατι μας ειχε πρηξει με τις φοβιες της (και δεν ξερει και πολλα απο γεωγραφια η μαμ)...
και το κυριοτερο, παντα ηξερε ολα τα μυστικα μου, γυρνουσα απ τη βολτα και καθομουν στο κρεβατι να του τα πω ολα....χαρτι και καλαμαρι, και πως χαιροταν με τα νεα μου και πως περιμενε να του πω για κανενα καλο παιδι...

πηρα δυναμη απ το μπαμπα μου, εγινα καλος ανθρωπος, εμαθα να δινω
και μου λειπει τοσο πολυ...

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλα όσα με έμαθε ο μπαμπάς μου.... Empty Απ: Όλα όσα με έμαθε ο μπαμπάς μου....

Δημοσίευση από paizoumemazi Δευ Ιουν 20, 2011 11:18 am

Θα είναι πάντα κοντά σου κι ας είναι ψηλά... να χαίρεται με την χαρά σου και να σε βλέπει... και να σε προσέχει γιατί θα είσαι πάντα το κοριτσάκι του...

paizoumemazi

Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλα όσα με έμαθε ο μπαμπάς μου.... Empty Απ: Όλα όσα με έμαθε ο μπαμπάς μου....

Δημοσίευση από fridoula Δευ Ιουν 20, 2011 11:36 am

paizoumemazi έγραψε:Βγες έξω και περπάτα...

Με την οικογένεια μου πηγαίναμε πολλά ταξίδια με το αυτοκίνητο όταν ήμουν παιδί... Μετά από τόσες ώρες στο αυτοκίνητο και όταν φτάναμε στον προορισμό μας το μόνο που ήθελα, ήταν να μείνω μέσα σε αυτό. Τι θα μπορούσε να με κάνει να θέλω να βγω έξω;

Ένα ακόμα, λιβάδι με αγριολούλουδα; Ίσως..αυτό να ήταν... Αλλά ο μπαμπάς μου ήταν αυτός που μου έλεγε...βγες έξω απο το αμάξι και πάμε...να ανακαλύψουμε τον κόσμο...να πάρουμε ένα μονοπάτι κι όπου τραβήξει...

Αυτό, μου έχει μείνει...Ακόμα, κι αν είμαι κουρασμένη, θα βγω και θα ακολουθήσω έναν δρόμο....κι όπου με βγάλει...Στη ζωή έτσι κι αλλιώς δεν ξέρεις ποτέ...η ζωή είναι ένα μαγικό ταξίδι ανακάλυψης...

Πέτα χωρίς φτερά

Όταν ταξιδεύαμε για την Μύκονο, κοιτάζαμε από το κατάστρωμα τους γλάρους...Και με έκανε να νιώθω ένα με αυτούς και να πετάω...Του είχα πει κάποτε...θέλω να πετάξω. Μου λέει πέτα...Πώς; Δεν έχω φτερά...Δεν χρειάζεται να έχεις...

Πήγαινε, για κάτι που θέλεις...μην φοβάσαι...

Μην φοβάσαι να δοκιμάσεις κάτι...είναι ένα τόσο απλό μάθημα που μου το έμαθε ο μπαμπάς μου από τότε που ήμουν μικρή....Ας πούμε, όταν ήμουν παιδάκι είχα πάντα τα μαλλιά μου μακριά και μια μέρα μου ήρθε να τα κόψω πολύ κοντά κι εκείνος μου είπε: Πολύ καλά, πήγαινε και κάντο....Δοκίμασε και μην φοβάσαι...την ζωή...

Επίτρεψε στον ευατό σου να κολυμπήσει στα βαθιά...

Ο μπαμπάς μου ήταν αυτός που με έμαθε να κολυμπάω...Με έμαθε πως να αφήνω στην άκρη τους φόβους μου , να χαλαρώνω και να κολυμπάω στα βαθιά που μόνο εκεί, μας άρεσε και στους δύο να κολυμπάμε...Βέβαια, ήταν πάντα εκεί και εάν κουράζουνα γινόταν δελφίνι και στους ώμους του, εγώ, γοργόνα...

Να βρίσκω κουράγιο και πίστη να σηκωθώ στα πόδια μου...

Το βράδυ που έδινα πανελλήνιες εξετάσεις για να μπω στο πανεπιστήμιο ο φόβος και η αγωνία μου είχαν χτυπήσει κόκκινο...Και είχα βάλει, θυμάμαι τα κλάματα και φώναζα δεν μπορώ, δεν θα τα καταφέρω...Σταμάτα να λες ότι δεν θα τα καταφέρεις... δεν την θέλω αυτήν την λέξη...και έτσι μπορεί να γκρινιάζω πολλές φορές...ότι δεν θα τα καταφέρω...αλλά δεν σταματάω να πιστεύω στον εαυτό μου και δεν σβήνει η πίστη και η αφοσίωση στο στόχο μου μέχρι να τον πετύχω...

Να αγαπάς τον πλούτο της αγάπης

Μεγάλωσα σε μια οικογένεια που οι γονείς μου με αγαπάνε πολύ και έμαθα οτι ο μεγαλύτερος πλούτος σε μία οικογένεια είναι η αγάπη...

Η αποτυχία είναι ο καλύτερος δάσκαλος...

Δεν τα καταφέρνω πάντα...αλλά ήταν και είναι εκεί να μου θυμίζει να μαθαίνω από τα λάθη μου...κι όσο κι αν κάποιες φορές να αντιδρώ σε αυτά που μου λέει..ξέρω την αλήθεια και μαθαίνω από τα λάθη μου και τις αποτυχίες μου...

Περιμένε να βρεις τον κατάλληλο άνθρωπο που θα περπατήσετε μαζί στην ζωή...

Ο μπαμπάς μου με έμαθε οτι ο κατάλληλος άνθρωπος θα είναι εκεί για μένα και θα αγωνίζεται και θα με αγαπάει για αυτό που είμαι...Και είχε δίκιο με τον άντρα μου είμαστε μαζί τόσα χρόνια και θα είμαστε μαζί πολλά πολλά ακόμα...να βλέπουμε το παιδί μας να ανθίζει στη ζωή...

Μην σταματάς να περπατάς...

Κάναμε πάντα μεγάλες βόλτες...και τα ποδαράκια μου ήταν μικρά και τα δικά του βήματα, φάνταζαν μεγάλα...και μου έλεγε μην σταματάς να περπατάς...και αυτό κάνω...μπορεί να φοβάμαι έναν κόσμο που τον κάναμε αυλή των θαυμάτων...μπορεί να με κουράζει ο τόσος θόρυβος χωρίς αξία γύρω μου...αλλά δεν σταματάω να περπατάω...και έχω μέσα μου πίστη κι όνειρο....για τη ζωή...για την οκογένειά μου...


Θέλω πολύ κάποτε και η κόρη μου να πει για τον μπαμπά της τα ίδια και πιο πολλά...και είμαι σίγουρη οτι θα το κάνει...γιατί την μαθαίνει να γελάει, να παίζει και ίσως, το πιο σημαντικό στον κόσμο, να αγαπάει και να σέβεται τον εαυτό της...Χρόνια Πολλά σε όλους τους μπαμπάδες του κόσμου...που με ένα βλέμμα και χαμόγελό τους σου λένε... Πάρε μια ανάσα...βγες έξω και περπάτα...Μην φοβάσαι να ονειρεύεσαι...η ζωή είναι ένα μονοπάτι αυτογνωσίας...ας το ακολουθήσουμε....με όλη μας την ψυχή...κι οτι δεν μας κάνει ας το αλλάξουμε...
ανατριχιασαααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!συγκινηθηκααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Όλα όσα με έμαθε ο μπαμπάς μου.... 244174

fridoula

Ημερομηνία εγγραφής : 06/04/2011
Τόπος : thessaloniki

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όλα όσα με έμαθε ο μπαμπάς μου.... Empty Απ: Όλα όσα με έμαθε ο μπαμπάς μου....

Δημοσίευση από paizoumemazi Δευ Ιουν 20, 2011 1:12 pm

Μακάρι...να δώσουμε στα παιδάκια μας οτι τους αξίζει...να είμαστε καλές μαμάδες και μπαμπάδες...πόσο δύσκολο είναι να είσαι καλός...

paizoumemazi

Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης